Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории за най-дълго живелия човек в света и стари родове разказва изложбата “Кодове на идентичност”

Снимка: Националния антропологичен музей

Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили трайна следа след себе си.
Освен автентични родословни дървета и родови истории на фамилии от различни райони, в експозицията ще бъдат показани и редки снимки от семейния архив на родствениците на Мина Горанова – “първото либе” на поета революционер Христо Ботев. Специално внимание е отделено също на известния актьор и режисьор от началото на миналия век Сава Огнянов.
Интересна е и историята на най-дълго живелия човек по нашите земи Йончо Цолов Пеловски, достигнал библейската възраст от 130 години.
“Според мен това е най-дълго живелият човек на света, защото досега 122 г. е рекордът, който държи една французойка. Това лято на теренна експедиция ние разкрихме паметник, документи и доказателства за човек, който е живял 130 г. в България в едно врачанско село”, казва авторът на изложбата гл. ас. Росен Гацин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Луковмарш 2022

Протест срещу еврото и националистически марш в София

Три протеста ще се проведат в столицата днес. От 17 ч. тази вечер от 17.00 ч. от църквата "Света Неделя" ще се проведе Луковмарш в памет на смятания за герой от Първата световна война ген. Христо Луков , който по-късно като министър на отбраната..

публикувано на 22.02.25 в 09:26

Животът на траките и откритията на родните учени – на фокус в "Долината на тракийските царе"

"Траки, вино и култура" – е темата на семинар в археологическия комплекс "Долината на тракийските царе" близо до Казанлък, който събира на 22 февруари учени и изследовател от цяла България. Това е девето издание на научния форум, а..

публикувано на 22.02.25 в 08:25

България днес - 21 февруари 2025 г.

В предаването на 21 февруари говорим за Международния ден на майчиния език. Поглеждаме към темата за опазването  на езиковото и културното многообразие от два различни ъгъла – имигрантите в България и българите в чужбина.  Мечтата на три поколения..

публикувано на 21.02.25 в 19:00