На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан – първият християнски мъченик. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата на иконостаса.
Младият Стефан бил посветен за дякон от учениците на Иисус Христос и също като тях вършел чудеса - изцелявал болни, прогонвал бесове. Когато била създадена християнската Йерусалимска община, за да поеме грижата за вдовиците и нуждаещите се, св. Стефан станал неин пръв служител – архидякон. Тя била справедливо устроена, а архидякон Стефан бил отдаден изцяло на грижата за хората. Юдеите завидели на Христовия последовател, който събирал около себе си много вярващи и го обвинили в богохулство пред Синедриона. Когато първосвещениците го повикали, той оборил пред тях всички обвинения и на свой ред ги изобличил в богоборство и убийства на пророците, предрекли идването на Спасителя. Съдниците на св. Стефан още повече се озлобили и го предали на тълпата, за да бъде убит с камъни. На лобното си място, св. Стефан се обърнал с молитва към Бога да прости на враговете му. А от върха на Елеонската планина, според Преданието, Света Богородица и св. Йоан Богослов наблюдавали подвига му и горещо се молели за него. С годините, свидетелствата за мъченическата смърт на светеца избледнели и едва в края на ІV век мощите му били открити. От тях се разнесло чудно благоухание, станали много чудеса и споменът за него засиял като образец на милосърдието и търпението.
Първоначално Църквата отбелязвала паметта му на 26 декември, след Рождество Христово, но след време, Константинопол определил 26 декември за честване на Събора на Пресвета Богородица. Почитането на светеца е преместено на 27 декември, но Католическата Църква продължава да отбелязва деня му на 26 декември.
Празникът на св. Стефан е неразделно свързан с Раждането на Спасителя.
С името на светеца е свързана Желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул. За светинята на българския дух научаваме от съкровищницата на Радио България:
На 20 март честваме паметта на преподобните отци, избити през VІІ век в манастира “Св. Сава” в околностите на Йерусалим от сарацините. От VІІ век околностите на Йерусалим непрестанно били подлагални на нападения от сарацини. Те не щадели..
На 19 март честваме светите мъченици Хрисант и Дария, както и мъченик Мариан, дякон. В ІІІ век, при гоненията на християните, един знатен човек на име Полемий пристигнал от Александрия в Рим, за да остави сина си Хрисант за възпитание и..
Книгата "Икони от Националния църковен историко-археологически музей" – огромен труд от над 500 страници, с повече от 700 публикувани фотографии и придружаващи ги научни статии, беше официално представена преди дни , в присъствието на председателя на..
На 10 април честваме паметта на светите мъченици Терентий и дружината му – Помпий, Африкан, Максим, Зенон, Александър, Теодор и други 33-ма..
На 11 март отбелязваме паметта на свети свещеномъченик Антипа, епископ Пергамски. Свещеномъченик Антипа бил ученик на свети апостол Йоан..
Днес се навършват 46 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов. През 1979 г. на днешния ден в 20,34 ч. московско време в..