Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лепене на гелина, валяне на кускус, снимки в носии – Рибново се отваря за света

6
Снимка: Венета Николова

Рибново, магнетичното родопско село, което допреди десетина години живееше в своя капсулиран свят далеч от глобализацията, сега радушно посреща туристи. Жителите му са българомохамедани и се отличават със запазения си бит, пъстър фолклор и един уникален обичай, който се корени назад във времето и удивлява света – рибанската сватба. В изпълнената с мистика традиция участва цялото село, а напоследък към празничното шествие се присъединяват и туристи, водени от туроператори. "Понякога цели автобуси се изсипват.Миналата седмица имахме сватба и беше пълно с народ. Дойде и снимачен екип от една китайска телевизия" – каза за Радио България Руска Герова, секретар на читалище "Искра", което се е заело с популяризирането местните обичаи.

"Сезонът на сватбите е сегапрез зимата, до март месец. И през април имаме една, може би ще ни е последната за сезона. Сега всяка събота и неделя имаме сватби, в петък пък се правят годежите. В читалището правим възстановки на тези ритуали. Дори през лятото посрещаме групи и ги запознаваме с обичаите ни. Приготвяме им рибански баници, показваме им как да валят родопски кускус и пр."


Това, което очарова туристите е шарената рибанска сватба – пъстрите носии, изнасянето на чеиза пред къщата на булката, сватбеното шествие, което преминава през цялото село и многолюдното хоро на мегдана … А най-тайнственият елемент от обичая е "лепенето на гелината" /младоженката/. Това е интимен момент за булката и близките, при който не се допускат външни хора. "Затова правим възстановки при нас в читалището", обяснява Кадрие Машева, която посреща туристите, и добавя:

"Самите туристи могат да бъдат налепени като гелина или лепим някое от нашите момичета, за да се докоснат до нашата шарена приказка. Хората прииждат от цяла България,за да се потопят в този ритуал. Обличаме ги в сватбените дрехи и поставяме маската. Първо нанасяме бял крем на лицето, после го покриваме с пайетите, така както са правили навремето. Нашите гости могат да се снимат, самите те да ни помагат при нанасянена пайетите или те да бъдат налепени. Този ритуал се е запазил от векове."

Вижте видео репортажа ни от приказното село Рибново:

Музейната сбирка на читалището запознава гостите с миналото на Рибново чрез снимки и автентични предмети от бита. Оттук можете да си купите ръчно изработени от жените терлици, кошници, родопски облекла или пък да седнете на старинния стан и да се опитате сами нещо да изтъчете.

"Гостите ни, дори извън сезона на сватбите, могат да дойдат, да се облекат, да се снимат и да се разхождат с тези дрехи из селото – казва Кадрие. – Елементи на носията ни са шалварите, а също и софрата, която се поставя върху шалвара. После се облича елекът, антерията - блузата, която трябва да е лъскава и богато украсена с пайети и накрая тюлбето - бялата забрадка. Почти всяко момиче в Рибново е дизайнер на своето облекло – само ги тъче, избира какви рози, цветове и дантели да добави, за да създаде уникална дреха."

Наскоро ритуалът "лепене на гелината" влезе в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така стана част от "Живите човешки съкровища" на България. Но рибанци имат по-големи амбиции:

"Именно заради рибанската сватба и гелината, която все още практикуваме, нашето село стана изключително известно.Сега искаме рибанската сватба да влезе в списъка на ЮНЕСКО / за световното нематериално културно наследство- бел.ред./. Ще се радваме ако това се случи, за да имаме още повече гости. Защото Рибново има какво да покаже на света!" -каза в заключение Кадрие Машева.


Видео: Венета Николова

Снимки : Кадрие Машева, Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Коледни приказки от стъкло или как се възражда една позабравена традиция

Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло . В..

публикувано на 18.12.24 в 10:05
Снимка: Атанаска Иванова, читалище

От динен маджун до Дервишовден – кои са най-новите "Живи човешки съкровища" на България

Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..

публикувано на 11.12.24 в 06:15
Снимка: читалище „Искра 1898“ - Борово

Тайните на бялата халва и как един десерт съхранява стари нашенски обичаи

Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни пътешественици, халвата е била разпространен десерт по българските земи още през XVI век . Нашенската й..

публикувано на 26.11.24 в 10:30