Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български кораб достави оборудване в испанска антарктическа база

Българският научноизследователски кораб “Св.св. Кирил и Методий” достави материали и оборудване до испанската антарктическа база на о-в Дисепшън
Снимка: БТА

Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна Андреева. През о-в Кинг Джордж групата ще бъде превозена до базата "Св. Климент Охридски“ на о-в Ливингстън.

Българският научноизследователски кораб "Св.св. Кирил и Методий” достави материали и оборудване до испанската антарктическа база на о-в Дисепшън, съобщи БТА. Екипажът, заедно с личния състав на испанската антарктическа база "Габриел де Кастиля“ е разтоварил строителни материали, инструменти и оборудване. Извършено е и набиране на проби по научните проекти, провеждани от борда на кораба. След това българският екипаж е гостувал в испанската база и в аржентинската полярна базана острова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Температурите остават без промяна - сутринта минусови, през деня над нулата

В четвъртък , минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София - около минус 4°. Преди обяд над източните райони от страната ще продължи започналото от запад по-съществено разкъсване и намаление на облачността. Вятърът ще се ориентира..

публикувано на 05.02.25 в 18:20

В Антарктида ще се търсят попълнения за ледения аквариум в Пловдив

Двама уредници в Природонаучния музей в Пловдив отпътуваха в посока Южния полюс като част от 33-та българска антарктическа експедиция. Целта на пътуването на Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев е обогатяване на колекциите на музея, а така също бъдещи..

публикувано на 05.02.25 в 15:50

Историята на Деана Хааг и нейната уютна книжарница във Варна

Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа Уитънбърг в Охайо, но животът ѝ поема в неочаквана посока. В младостта си американката се отличава с..

публикувано на 05.02.25 в 11:05