"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи – Трифон Зарезан.
Православният празник в чест на Свети Трифон се отбелязва на 1 февруари по нов стил. Във фолклорния календар е осмислен като цикъл от 3 последователни дни, наречени Трифунци — 1, 2 и 3 февруари. Наречен от народа ни Трифон Зарезан, празникът се почита от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. Някои хора го празнуват на 1 февруари с Църквата ни, по новия григориански календар, а повечето – на 14 февруари, когато е бил Трифоновден по стария юлиански стил.
Студеното време и тази година няма как да уплаши почитателите на хубавото вино и в утрото на 2 февруари дружно ще се отправят към лозята, за да направят първото ритуално зарязване и с водосвет да измолят божествената закрила от светеца-покровител. Празникът повелява на Трифон Зарезан да се пие от младото вино от миналогодишната реколта и с него да се полеят лозниците, за да има плодородие и добра поличба през годината. В този ден не се работи, а в градове и села се извиват кръшни хора, подкрепени с много наздравици и празнично настроение за всички ценители на традициите.
Трифон Зарезан и тази година отваря вратите на винарски изби из цяла България. Много гости се канят да посрещнат в четиринадесетте винарни на сдружението "Дунавски винарни” в Западна и Централна Дунавска равнина. За гостите са подготвени оригинални беседи за традициите и особеностите на винените райони на България. Някои от избите, освен дегустация, предлагат и артистични занимания, като "рисуване и вино", което напоследък се радва на голям интерес през цялата година.
Програмата включва и конкурс за най-добър производител на вино и на ракия. В последните години конкурсът събира над 120 състезатели, като освен от страната, идват майстори винари от Гърция и Северна Македония. В неделя е кулминацията в програмата, когато се провежда и ритуалното зарязване на лозята в местността "Баира”, на 2 км от с.Делчево. В тържеството на площада след това ще участват местни фолклорни групи и кукери -"Бабугери" от с. Мосомище. Доброто вино и доброто настроение в Делчево и в цяла България са гарантирани!
Снимки: БТА - архив
Учени от Сорбоната ще проучват културното наследство в Регионалния етнографски музей на открито "Етър", информира БНТ. През март, т.г., френските учени, съвместно с експерти от РЕМО "Етър" ще проучват интересни за тях елементи от съхраненото..
Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управляващата коалиция. Според премиера Росен Желязков, пряка намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е..
Председателят на Българската академия на науките (БАН) Евелина Славчева се срещна с посланика на Франция в България Жоел Мейер. Разговорът в Академията е била посветен на подготовката за съвместното отбелязване на 60-годишнината от подписването..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад..