Република Северна Македония е в седемдневен траур. Град Кочани, където пожар в дискотека отне живота най-малко на 59 души – млади хора и деца, почти всички между 14 и 25 години – днес е обвит в мълчание. "С часове продължи бдението в градинката в центъра на града. Хиляди свещи горяха така, както изгоряха и хората в дискотеката-ковчег. После всичко утихна" – свидетелства репортерът на БНР Кети Тренчева.
"Пред нас се запалваха хора. Първо ни казаха: "Останете, ще го изгасим". После казаха: "Бягайте!".
Има само една врата и е много малка, газиха се един върху друг. Навсякъде имаше мъртви. Наши приятели починаха, други се борят за живота си, от сутринта сме в църквата да се молим."
Младежите разбрали, че дискотеката няма редовен лиценз, както и използваната пиротехника и настояват отговорните институции да поемат отговорност:
"Искам да има отговорност, това не може да се забрави, много хора починаха поради нечии грешки. Много невинни жертви! Отишли са на това събитие за да се забавляват пък сега никога няма да се върнат."
В болницата в Кочани траурът става факт преди да бъде обявен от властите – разказва репортерът на БНР: "Майки пищяха от загубата на децата си, бащи плачеха и обвиняваха всеки, изпречил се пред тях с микрофон. Жива верига от непоколебимост прегради пътя на властите, които искаха да пренесат телата на загиналите за аутопсия – родителите не даваха децата си, макар и мъртви".
Майка загубила единственото си дете не може да приеме обяснението, че държавата ще може да ги подпомогне финансово:
"Едно дете имам и вече го няма. Защо? Защо? Големците сте виновни там горе, по Народното събрание. Всеки ден пари взимат, мло им било! От заплатите си добро да не видят, едно дете имах и него ми го отнеха!!!"
Факт е, че дискотеката не е можела да приеме толкова много хора, смята се че са над хиляда. Малолетните не са били с родителите си, пояснява журналистът Тошко Влайковски, който също е загубил близък в трагедията:
"Имало е деца на по 14-15 години. Не е позволено да има малолетни без родители, но мисля че са бил сами."
Веднага след информацията за трагедията в помощ на близките на загиналите на място се е отзовал Зоран Тодоров, съпредседател на организацията за приятелство между България и Република Северна Македония и Словения, обединяваща Ротари клубовете в региона. Колегите му от цяла Югоизточна Европа са в акция за набиране на медикаменти и лекарства. Оказало се, че в болницата в Кочани в нощта на трагедията имало недостиг на кислород и хора са умирали и по тази причина. "Сега сме в траур, искаме да се отдадем на мъката от тази огромна загуба. Но след седмица очаквайте непримиримост и гняв – категоричен е той, настоявайки въпросите на хората да получат ясни отговори:
"Не знаем как да се справим с огромната тъга в нашия град. Благодарим на всички наши приятели от всички държави и от България, които се отзоваха да ни помогнат. Няма да позволим да се забрави това, което се случи сега! И ако в момента не е времето да говорим, за да отминат дните на траур, после ще говорим за всичко и няма да оставим нещата така. Ще търсим отговорност на всеки, който има пръст в тази трагедия. Страшни сцени се случиха там. Не знаехме, че дискотеката няма лиценз. Не е работа на хората да търсят документи, гражданите се надяват, че институциите функционират. Ще настояваме всичко да бъде детайлно изяснено, тъй като това е невиждана трагедия не само за Кочани и Северна Македония, но мисля за целите Балкани."
В момента град Кочани е обвит в мълчание, под него обаче се усеща, че гневът на хората расте. Предмет на разследване от прокуратурата в Северна Македония са 11 лица, сред които по неофициални данни е и собственикът на дискотеката – посочи пред БНР журналистът Александър Димитриевски. Пред БНР той обясни, че следствените действия са по отношение обвинения за бездействие, неправомерна употреба на пиротехнически средства и подкуп. "В Македония няма проблем по отношение на законодателството, проблемът е в прилагането на законите" – каза журналистът и поясни:
"Позволена е употребата на пиротехнически средства в закрити помещения, но се предполага наличието на съответните разрешения, лицензирани хора, които се занимават с това. А в случая нищо от това не е било направено, цялата работа на този клуб е била една импровизация."
Дали болката на родителите и отчаянието на хората ще доведе до протести в Северна Македония, подобно на тези обхванали цяла Сърбия, също предизвикани от човешка трагедия след събаряне на част от гарата в Нови Сад?
"Трудно е да се каже, защото вчерашният ден започна с неверие, което се претвори в гняв, а вечерта завърши с едно разочарование тъй като това не е единствената трагедия в последните няколко години, които се случват по подобни причини, т.е. че някой работи това, което не би трябвало, или е придобил неправомерно лицензии – казва Александър Димитриевски. – Рано е да се каже, вече има някои сигнали за събиране на средношколци, но би било спекулация от моя ст рана да говоря за протести. Различното в ситуацията в Северна Македония е че имаме сравнително нова власт, избрана преди около 9 месеца, затова е трудно да бъде обвинена за случващото се. От друга страна, актуалната власт трябва да поеме морална и политическа отговорност за положението в държавата."
От 13:30 ч. в сградата на посолството на РСМ в София българските граждани могат да изразят своята съпричастност със семействата, загубили децата си в дискотеката в Кочани. Специалната книга за съболезнования в памет на жертвите от пожара в дискотека в Кочани в нощта срещу неделя ще бъде отворена в следващите пет дни. "В Македония е обявен ден на траур тази седмица. Книгата за съболезнования ще бъде отворена за подпис за институциите, за дипломатическия корпус и за хората"– съобщи пред БНР посланикът на Северна Македония Агнеза Руси Попоска. Тя благодари на България за бързата реакция, както и на медицинските екипи, които се грижат за пострадалите в болниците в София, Пловдив и Стара Загора.
"По-специално искам да изкажа благодарност на медицинския персонал. Нашите контакти с медиците във всичките три болници са наистина за пример на солидарност, професионализъм в моментите, изпълнени с болка", каза посланикът.
Съставил: Е. Каркаланова, по интервюта на Кети Тренчева и Диана Дончева
Снимки: БГНЕС, БТA, РойтерсРаботещи в градския транспорт в София, Варна и Русе излязоха на национален протест в столицата под надслов “Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!”, организиран от най-големите синдикати. Демонстрантите..
Социалният министър Борислав Гуцанов ще присъства днес на открит урок в Средното училище с езиково обучение "Александър Пушкин" във Варна, организиран от Държавната агенция за закрила на детето. Събитието е част от кампанията, която информира децата и..
В понеделник над по-голямата част от страната ще бъде предимно облачно и на отделни места ще превали. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София – около 6°, а максималните – между 13° и 18°, малко по-ниски по крайбрежието на морето, в София..
Патриарх Даниил отслужи Света литургия в катедралата "Св. Александър Невски" по случай празника Вход Господен в Йерусалим. Днешният ден отбелязва..
За безопасността на пътя не е достатъчна само промяна на закона, мерките трябва да бъдат много повече, каза пред журналисти председателят на Народното..
Отношенията между България и Турция, които са приятелски, партньорски и които с десетилетия изграждаме устойчиво, са гаранция за опазването на..