Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

22 март е празник на Велико Търново – ден за почит към славното минало на града

Снимка: velikoturnovo.info

Велико Търново се гордее със своето славно минало, кодирано и в празника на града, свързан с деня на Светите Четиридесет мъченици – духовните покровители на средновековната ни столица. В деня на 40-те Христови следовници (22 март по Юлиянския календар) се е състояло и ключово историческо събитие – битката при Клокотница, която помага на България да установи доминация на Балканския полуостров в следващите десетилетия.

Църквата „Свети Четиридесет мъченици“
На този ден търновлии от ранни зори се насочват към едноименната църква, превърнала се в символ на града още след Освобождението. Там се провежда празнична Света литургия. Граждани и гости на града поднасят цветя на саркофага на цар Калоян, един от най-прославените владетели от времето на Второто българско царство. По-късно в църквата се извършва водосвет и благослов за здраве, а празникът не минава и без да се напомнят словата на цар Иван Асен ІІ, изписани върху мраморната колона на победата от 1230 г. – надписът съдържа ценна информация за голямата победа на българския цар при Клокотница преди 795 години, пленяването на епирския владетел Теодор Комнин и разширяването на границите на България до Одрин и Драч.


Първите сведения за честването на 22 март като празник на Велико Търново се срещат още през 1879 г. Тогава събитието се организира по инициатива на граждани в храма "Св. Четиридесет мъченици” между историческите хълмове Трапезица и Царевец. На отслужената тогава литургия присъствали най-видните хора в новоосвободена България. Там бил императорският комисар княз Александър Дондуков-Корсаков, както и висши чиновници и духовници. И тъй като по това време в Търново се  провеждало Учредително събрание, в църквата, редом с обикновените люде, застанали и народните представители, сред които били и някои от големите деятели за свободата на България.

Музеят „Възраждане и Учредително събрание“
С този акт, за първи път след петвековното османско владичество, хората у нас засвидетелствали почит към величавото ни минало. От тогава до 1944 г. 22 март ежегодно се празнува като ден на Търново и празник на Търновския гарнизон. Честванията са възобновени през 1970 г. по инициатива на родолюбиви граждани от "Асеновия” квартал,  който възникнал още през Средновековието и никога през вековете не променял българския си облик.

Празнични фойерверки, лазерно шоу и Аудио-визуален спектакъл "Царевград Търнов – звук и светлина" бележат кулминацията на мартенския празник във Велико Търново



По традиция през града преминава и шествие с портрети в почит на благодетелите, допринесли за авторитета на града.


Какво трябва да знаем за небесните покровители на старопрестолната ни столица Търново, кои са тези 40 доблестни войници от Севастия, които загиват в защита на християнството през IV в. – обяснява екскурзоводът Светлана Петкова: 

"Това е един полк войници, много доблестни и вярващи християни. Но до тях достига заповедта на римския император Лициний (на латински: Gaius Licinius), отново да се покланят на езически идоли. Те отказват. Първо са били примамвани да се откажат от вярата чрез почести, с материални блага, но напразно. После започнали изключително жестоки мъчения спрямо тях, описани подробно в житието. Прави впечатление, че върху иконата те са изрисувани голи в ледените води на Севастийското езеро. Може би идеята тук е да се разкаже как 39 от тях успяват да устоят на изкушението. 


Тъй като на брега на Севастийското езеро ги очаквала храна и димяща топла баня. Един от тях обаче не издържал на това изпитание и се затичва към прага на банята. Той обаче пада мъртъв. А тъмничарят, наблюдавайки как те издържат в молитва през нощта в ледените води на езерото и виждайки как Светият дух слиза върху тях във вид на корони от светлина, самият той хвърля оръжието си, маха доспехите и дрехите си. И така надзирателят, вече с отворени духовни очи, заема мястото на четиридесетия мъченик. След жестоки мъчения те са убити, с телата им е направена клада, а костите им са хвърлени в Севастийската река. На третия ден те се явяват на севастийския епископ във видение, като му показват откъде костите да бъдат извадени и препогребани. Това е накратко историята на Светите Четиридесет мъченици от Севастия. 

Но цар Иван Асен наистина е бил убеден, че със своята много малка по численост войска през 1230 г. той ще удържи победа над войската на епирския деспот Теодор Комнин. Това е характерно за нашите владетели – те са били силно вярващи. Затова в Търново по това време е имало 50 действащи храма, построени със средства на владетелите и на болярите."

Снимки: velikoturnovo.info, БТА, Свилен Енев, архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Радев ще сезира КС за отхвърления референдум за еврото

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради отказа на Народното събрание да бъде организиран референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?", съобщи той на столичното летище преди да..

публикувано на 16.05.25 в 15:53

По съседски: Събития с балкански адрес

Турция е домакин на преки преговори между Русия и Украйна В Турция започват преговори между Русия и Украйна за постигане на примирие. Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан се срещна късно снощи с руската делегация, оглавявана..

публикувано на 16.05.25 в 11:25
Полина Карастоянова

Туристическият бранш очаква ползотворен летен сезон и е готов за еврото

Сезон с повече туристи и засилен интерес към България – това очакват членовете на Националния борд по туризъм през това лято. "Всички необходими предпоставки са налице от гледна точка на климата, подготовка от страна на инвеститорите и управляващите..

публикувано на 16.05.25 в 11:21