Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Държавници и политици поздравиха мюсюлманите за Рамазан Байрам

Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев, премиерът Росен Желязков и политически и религиозни лидери поздравиха мюсюлманската общност у нас по случай големия празник Рамазан Байрам.

"Прозорливите ни деди са ни завещали безценния урок да градим мостове на разбирателство и милосърдие без разлика от вероизповедание, етнос и убеждение", заявява държавният глава. Той добавя, че в разломни за света времена, когато човешкото се пропуква под напора на оръжията и безпардонната сила, диалогът и съпричастността добиват особена стойност.

Според министър-председателя България е пример за разбирателство и уважение между всички религиозни общности. "Този празник напомня за силата на вярата, значението на милосърдието и съпричастността към човешката болка и страдание", изтъква той.

Приветствие отправи и председателят на Народното събрание Наталия Киселова: "Искрено ви желая честит празник Рамазан! Нека Бог даде прошка, любов и изобилие!" Тя пожела да градим бъдеще на сътрудничество и съгласие, а не да рушим постигнатото с омраза и предразсъдъци.

"След месеца на взаимопомощ и споделяне днес посрещаме празника на споделянето Рамазан Байрам", казва главният мюфтия Мустафа Хаджи. По думите му, мюсюлманите са се заредили духовно и този заряд ще ги държи живи до следващия месец Рамазан.

Приветствия към българските мюсюлмани отправиха също лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски, лидерът на "Демокрация, права и свободи" – ДПС Джевдет Чакъров.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 74

В брой 74 на предаването слушайте:   Клубът на българските жени и семейства в Хамбург празнува 20 години от своето създаване – разговор с основателката му Емилия Юкер Какво кара едно момче от Габрово да се натоварва с каузи, които..

публикувано на 27.11.25 в 12:00

В четвъртък – облачно и дъждовно

В четвъртък, 27 ноември, минималните температури ще са от 3 до 19°, на изток – до 15-19°, а в София – около 6°. През деня ще е облачно и дъждовно, като значителни валежи от дъжд ще има още през нощта в Западна, а през деня и в Централна Южна..

публикувано на 26.11.25 в 19:10

България днес - 26 ноември 2025 г.

В програмата на Радио България на 26 ноември слушайте: 01:38 – Актуално от България и сънародниците по света 12:48 – Даниела Сиракова, завеждащ консулската служба в Ню Йорк, за българската диаспора в САЩ и образователните ни..

публикувано на 26.11.25 в 19:00