Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 2 юли 2025

Полагане честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна

Снимка: Видинска митрополия

На  2 юли отбелязваме празника Полагане честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна.

По време на царуването на византийския император Лъв Велики (457 – 474 г.) в Цариград живеели двама братя сенатори – Галвий и Кандид. Двамата предприели, с разрешение на владетеля, пътуване из Палестина, за да се поклонят на светите места. Отишли и в Назарет да видят къщата, в която св. Дева Мария получила архангелското благовестие, че ще стане майка на Сина Божий – Спасителя на човешкия род.

По Божие внушение, те влезли в дома на една девица – благочестива еврейка, която пазела в тайна стаичка дрехата на св. Богородица. От светинята мнозина получавали изцеление от разни болести и недъзи. Двамата братя почувствали благодатта и поискали да узнаят на какво се дължи особеното чувство, което ги изпълвало.

Девицата им разказала, че получила дрехата на св. Богородица по наследство от своя сродница, която я пазела като предсмъртно завещание от св. Богородица. Дрехата била предавана от девица на девица, но сега в рода вече нямало на коя друга да бъде предадена, а благочестивата пазителка на светинята била в напреднала възраст.

Дрехата била поставена в ракла, около която имало запалени лампади и благоуханни аромати. Двамата братя паднали на колене и се молили цяла нощ пред нея, обхванати от една мисъл – как да се сдобие столицата с това многоценно благодатно съкровище. Взели размерите на ковчежето, като обърнали внимание и на дървото, от което било направено. На заранта заминали за Йерусалим, като казали, че пак ще дойдат, преди да си заминат обратно.

В Йерусалим поръчали да им се приготви ракла, по размери и вид като онази в Назарет. Поръчали златотъкана покривка и когато всичко било готово, се върнали в Назарет. Пак се молили пред ковчега. Проливали молитвени сълзи и молили св. Богородица да им позволи да отнесат дрехата със себе си в Цариград.

В полунощ, когато всички спели, братята изнесли ковчежето в колесницата си. На негово място поставили новата ракла със златотъканата покривка и останали да се молят до заранта. На сутринта те благодарили за приема, обдарили бедните с щедра милостиня и възрадвани си заминали. 

В Цариград, като видели, че не могат да укрият това съкровище, което било източник на благодатни изцеления, братята съобщили за него на императора и на патриарха Генадий Цариградски, които зарадвани отишли у дома им. 

С благоговение и всенародно шествие дрехата била пренесена в църквата "Св. Богородица" във Влахерна, на брега на морето. Поставили я в специална ракла, украсена със злато, сребро и скъпоценни камъни. 

Това станало на 2 юли 458 година.


Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".


По публикацията работиха: Дарина Григорова, Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската православна църковна община в Дубай

Българските православни църковни общини, с които ви запознахме в досегашните епизоди на подкаста „Мост на вярата“ , са се появили и осъществяват своето служение в страни, които са традиционно християнски и които принадлежат към католическото..

публикувано на 25.07.25 в 12:00

Църковен календар – 25 юли 2025 г.

На 25 юли възпоменаваме Успение на св. Анна, както и света дякониса Олимпиада и света Евпраксия девица. Света Анна, майката на Пресвета Богородица , произхождала от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр...

публикувано на 25.07.25 в 06:00

Църковен календар – 24 юли 2025 г.

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина и на светите мъченици князе Борис и Глеб. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир , където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали..

публикувано на 24.07.25 в 06:00