Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Побитите камъни могат да станат археологически обект под защитата на ЮНЕСКО

Снимка: БТА

Работи се по процедура за оформяне на кандидатура за вписване на Побитите камъни като обект от списъка на природното и културно наследство на ЮНЕСКО. Това съобщи за БТА д-р Владимир Славчев, главен асистент в отдел "Археология" на Регионалния исторически музей (РИМ) във Варна. В момента обектът е в индикативния списък на ЮНЕСКО като природна забележителност, но сега идеята е да бъде преместен в друга категория и защитен като археологически паметник, обясни Славчев.



В района на Побитите камъни са намерени единствените за България доказателства за живот на човека през мезолита (Среднокаменната епоха – X-VII хилядолетиe пр.Хр.) – кремъчни находки, показващи, че е имало човешко обитаване от групи ловци, които сезонно са отсядали по тези места при ловни експедиции, разказва Славчев.
Природният феномен Побити камъни е разположен на север и юг от Белославското езеро край Варна и представлява създадени от природата изправени каменни колони. Някои от тези варовикови творения се извисяват на цели 7 метра и са с диаметър 3 метра, но други са по-малки. 


Редактор: Миглена Иванова
Снимки: БТА

По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 24 май примата на българската попмузика ще пее в зала "Олимпия" в Париж

Лили Иванова ще пее за втори път в зала "Олимпия" в Париж. Концертът е насрочен за 24 май 2026 г. и е под патронажа на президента Румен Радев, информират от екипа на най-голямото име в българската поп музика. Лили Иванова отправя специални благодарности на..

публикувано на 18.11.25 в 10:34

Стихиен южен вятър попречи на полетите до и от Летище София

Силен вятър в понеделник вечерта доведе до отклоняване на шест полета до Летище София и отмяната на други пет. Рейсовете от Малта, Франкфурт, Виена и Мюнхен се приземиха в Скопие, а от Бергамо и Варшава - във Варна. Полетите за София от Варшава,..

публикувано на 18.11.25 в 09:26

В София представят сборника "Нова чуждестранна българистика"

На 18 ноември от 17,30 часа в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София ще бъде представен сборникът "Нова чуждестранна българистика". Той е разработен и издаден в рамките на Националната научна програма "Развитие и утвърждаване на..

публикувано на 18.11.25 в 07:00