Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

4 медала спечели българският отбор на Международната олимпиада по химия

Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

Най-добрите български ученици по химия се представиха отлично и спечелиха 4 медала от Международната олимпиада по химия (IChO). В на най-престижното състезание за годината по химия те спечелиха златен, сребърен и два бронзови медала, съобщават от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. 

Тази година 57-ата Международна олимпиада по химия се проведе от 5 до 14 юли в Дубай. Тя събра най-добрите 360 гимназисти от 90 държави. 


Златния медал спечели Дамян Иванов в 10-и клас, от Софийска математическа гимназия (СМГ). Сребърния медал завоюва Виктор Ангелов от 12 клас в същата гимназия. Бронзовите отличия са за Никола Нинков от 11-и клас в СМГ и Теодор Кусев от 11 клас в Националната природо-математическа гимназия.

Ръководители на българския национален отбор са доц. д-р Донка Ташева и проф. д-р Пенка Василева от Софийския университет. 



Редактор: Иво Иванов
Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 10 септември 2025 г.

В "България днес" на 10 Септември слушайте: 01:45 - Актуално от България и сънародниците по света 17:48 – Преди откриването на новата учебна година пред Радио България говори Меглена Любенова – зам.-директор на Българския..

публикувано на 10.09.25 в 19:00

От запад на изток над страната ще премине студен атмосферен фронт

В четвъртък  минималните температури ще са от 16 до 19°, в София – 16°. През деня под влиянието на преминаващ от запад на изток студен атмосферен фронт облачността ще е предимно значителна, купесто-дъждовна и около и след пладне в Западна и..

публикувано на 10.09.25 в 18:30

Цялата магистрала "Европа" ще бъде пусната на 14 септември

В неделя (14 септември) ще бъде пуснато движението по цялата магистрала "Европа". Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов на заседание на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно..

публикувано на 10.09.25 в 17:21