Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече докторанти в ЮЗУ от новата учебна година, стипендията е 500 лв.

През новата учебна година Югозападният университет „Неофит Рилски“ ще приеме 97 докторанти в редовна форма и 21 докторанти в задочна форма на обучение. Новите бройки по държавна поръчка са разпределени в научни специалности в областите педагогически, природни, хуманитарни, правни, стопански, социални науки, здравеопазване и спорт, изкуства.

От 53 институции в България, където се провежда докторантско обучение, нашият университет е на трето или четвърто място по отпуснат брой финансирани места“, похвали се заместник-ректорът по научно-изследователската дейност и докторантското обучение проф. д-р Георги Апостолов. По думите му, това е трайна тенденция през последните години, акредитирани са 78 програми.

СнимкаСтипендията за докторантите е 500 лв., доскоро тя беше 450 лв. Но това не е единственият стимул, който те ползват. Нашият университет предоставя всяка година на всички редовни докторанти по 600 лв., а на задочниците по 300 лв., за научните им изследвания. Докторантите участват и във вътрешно университетските научно-изследователски проекти, като по този начин им се осигуряват допълнителни финансови средства и материална помощ под формата на компютри, консумативи, командировки и т.н.“, каза за Радио Благоевград проф. д-р Георги Апостолов

На докторантите се осигуряват средства и за публикации в научни издания. Освен богатия библиотечен фонд на университета, младите учени могат да си набавят информация и чрез абонамента на висшето училище за електронни и световни бази. На всички докторанти също се осигурява и безплатно обучение по английски език, както и безплатни уроци по управление на проекти.

362-ма са в момента докторантите, които се обучават в Югозападния университет „Неофит Рилски“, от които 77 са чужденци от 10 страни. Всички те могат да участват и в програма Еразъм+.

Осигурили сме около половин милион евро за мобилности на студенти, преподаватели и докторанти“, каза още заместник-ректорът.

Кандидатите за докторска степен трябва да имат задължително завършена магистърска степен. Необходими документи:

- Заявление до Ректора за участие в конкурса (свободен текст).

- Автобиография (европейски образец).

- Дипломата за завършена образователно-квалификационна степен "магистър" и приложението към нея (ксерокопие и оригинал).

- Удостоверение за признато висше образование, ако дипломата е издадена от чуждестранно висше училище.

- Мотивационно писмо за участие в конкурса (свободен текст).

- Медицинско свидетелство.

- Други документи, удостоверяващи интересите и постиженията им в съответната научна област.

- Документ за платена такса за участие в кандидат- докторантския конкурс.

Всички документи се представят приложени в папка в стая 106 на ректората на университета от 8 до 17 часа всеки делничен ден. Крайният срок за подаване на документите е 17 октомври. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16