„Човечеството вече живее на екологичен кредит, а всички ние сме тези, които можем да променим това“, казва Блажка Димитрова, която е управител на Сдружение „Нулев отпадък“ България. (Чуйте в звуковия файл...). Тя и нейните колеги от сдружението са приели присърце идеята да пазят природата и въобще всичко, което ни заобикаля и да живеят така, че да пазят максимално ресурсите около нас. Редовно правят и обучения, в които обясняват как да живеем с „нулеви“ отпадъци и защо е важно да спазваме пет прости принципа на „zero waste”, а те са:
1. Refuse – Отказвам това, от което нямам нужда.
Задавате ли си въпроса „Наистина ли имам нужда от това?“, когато правите някаква покупка?
2. Reduce – Намалявам употребата на нещата, от които имам нужда.
Има едно движение, обобщено под думата „Reducetarian“. Идеята му е да започнем да се борим с консуматорската си природа, като намалим употребата на всичко – от храна, през дрехи, до техника.
3. Reuse – Използвам многократно нещата, от които имам нужда.
Дрехите! Не можем без тях, нали? Сериозен проблем на много жени е трупането на дрехи, чанти и обувки, които залягат в гардероба и се носят веднъж или два пъти.
4. Recycle – Рециклирам всичко, което не попада в предишните три групи.
Кутии от мляко, опаковки на хранителни продукти, капачки, стъкло, хартия, метал и куп други неща, които ежедневно изхвърляме в кофите за боклук. Повечето от тези неща можем да рециклираме успешно.
5. Rot – Компостирамe всичкия органичен отпадък от кухнята. Наличието на компост е идеален източник на чиста тор.
Да живеем екологично е толкова лесно, колкото може да бъде всеки навик. Ако учим децата си да се грижат за природата още докато са малки, за тях това ще се превърне в нещо естествено, за което дори няма да се замислят. Докато учим децата си на някои нови навици, може пък да се стараем да променяме наши стари такива, които не са в хармония с екологията. „Не гледайте на екологичния начин на живот като на нещо трудно и скучно, а като на нещо положително за нас и живота, който водим“, казва Блажка Димитрова и добавя, че началото винаги е трудно.
По думите й хората имат нужда стъпка по стъпка да им се каже какво да правят или да не правят, затова и се заема със задачата да напише книга-наръчник за това как да живеем „зелено“ и да пазим природата около нас.
„Бих посъветвала хората да започнат от някои простички неща, като това да забравят за найлоновите торбички. Изберете платнени такива и ви гарантирам, че за един месец ще спестите около 5 лв. от торбички и ако тази сума не ви впечатлява, ето какво може би ще: Помагате на околната среда и не я карате 500 години да живее с вашата найлонова торбичка. Друг съвет - вземете си бутилка за вода за многократна употреба. Имаме нужда от минимум 2 литра дневно и затова най-ефективното решение, което в дългосрочен план ще ви спести и доста пари, е бутилка за филтриране на водата. Тези бутилки са вечни, нужно е само да сменяте филтъра. Може да си пълните вода от всякъде и забравяте завинаги за пластмасовите бутилки. Следващият съвет е: Купувайте насипно! Също така ако си носите храна от вкъщи на работното място, правете го в кутии за многократна употреба“, казва още Блажка Димитрова.
Еврокомисията предупреди, че ако не се предприемат спешни мерки през 2050 година в океаните ще плуват повече пластмасови отпадъци, отколкото риба.Редица държави вече подеха борба срещу ненужните опаковки.
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените статуи вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..