„Интересна и ползотворна бе срещата ни с народните представители от Комисията по земеделие и гори в Парламента, най-малкото защото, от първо лица научиха за проблема с добива на ценни кожи в България. Присъстваха и представители от Асоциацията на норковъдите, чието мнение също бе изложено“ - съобщи на радио Благоевград Петя Алтимирска от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България, след проведеното в сряда следобед, изслушване в Народното събрание.
По думите й, природозащитниците са възползвали от възможността за промени на Закона за ветеринарно-медицинската дейност, част от които бяха приети в сряда на първо четене, за да представят и своите законодателни предложения за пълна забрана на фермите за норки у нас.
„Предстоят още много дискусии по текстовете, както за увеличаване на глобите за собствениците на агресивни кучета, включително и по нашия законопроект има много текстове, които трябва да бъдат уточнени, тъй като има много спорни въпроси. Част от норковъдите защитиха своя бизнес, но ние наблягаме на моралния аспект, че не е приемливо от голяма част от обществото, да се убиват животни, само за мода и печалба. Оказа се, че тази морална позиция се подкрепя от голяма част от депутатите“ - коментира още Петя Алтимирска.
Според нея, сега предстои много работа по промените в цялостния Закон за ветеринарно-медицинската дейност, за да бъдат изложени аргументите на природозащитниците за забрана добива на ценни кожа.
„За целта трябва да бъде изготвена оценка за въздействието на това предложение. Имаме уверението, че нашето законодателно предложение ще бъде включено за разглеждане, но е много важно да бъде изготвена тази оценка за въздействие на законопроекта, което пък ще бъде моралният аргумент на народните представители, евентуално да подкрепят нашето искане. Това предстои да се случи до септември тази година, когато започва работата на Работната група, а до ноември, законопроектът трябва да бъде подготвен и внесен в Народното събрание“ - съобщи още Петя Алтимирска от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България.
Тя анонсира и предстоящото на 9 юли в София и във Варна, поредно протестно шествие срещу убиването на животни, само заради кожите им.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска - >
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..