Откритите ценни находки през тази година са една от основните причини за засилващия туристически интерес към античното селище Хераклея Синтика. „От откриването на обекта досега, през него са минали туристи от 71 държави, като само през първите 6 месеца на годината, броят им е над 30 хиляди. Това е едно наистина много голямо постижение“-коментира за Радио Благоевград Николай Малчев, екскурзовод на Хераклея Синтика.
По думите му, най-голям интерес за посетителите представляват статуята на император Август, огромната канализационна система, която е без аналог, уникалните „лъвски глави“ и новият канал, който ще бъде изкопан догодина.
„В кръга на шегата, нашите археолози казват, че се надяват в следващите 100 години, поне 10 % от града да бъде разкопан“-разказва още Николай Малчев.
Чуйте повече в разговора на Биляна Славчева с Николай Малчев ->
„Хераклея Синтика е история, която ни кара да настръхваме. Това е история, с която всеки българин трябва да се гордее“-категорични са посетителите на античното селище, които са силно впечатлени от откритите досега ценни находки. И предлагат, „за да бъде по-лесен достъпът до обекта, да бъдат направени спешно някой подобрения-като облагородяване на района, поставянето на нови табели и не на последно място, асфалтиране на пътя, тъй като достъпът до Хераклея Синтика, особено при лошо време, е силно затруднен“-споделиха за Радио Благоевград посетителите.
Подробностите можете да чуете в разговора на Елеонора Тахова с туристи - >
„За насочващите туристически табели сме напълно подкрепени от наши посетители, които се явяват и дарители, затова и част от табелите вече са подменени, имаме и подкрепата на община Петрич. Изграждането на пътя е много важно и до края на годината, той ще бъде асфалтиран, а районът ще бъде облагороден“-коментира д-р Сотир Иванов, директор на Историческия музей в Петрич.
По думите му, правителството стои много твърдо до този проект, осигурявайки финансирането на разкопките до момента, очаква се финансовата подкрепа на държавата да продължи и в бъдеще, разчита се и на съдействието на общината Петрич.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с д-р Сотир Иванов - >
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..