Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчелари наблюдават онлайн живота в пчелния кошер

„Електронната система за наблюдение на пчелните стопанства“ бе една от темите дискутирани на проведеното Международно изложение „Пчеларство 2020“ в Плевен. Това е много интересна система, благодарение на която, чрез мобилно устройство – телефон, може да се проследява състоянието на пчелния кошер по броя на излитащите и влитащи пчели. Чрез един панел, който е поставен върху електронен кантар на кошера, може да се извършват наблюдения в реално време както на външната среда - влага и температура, така и на процесите вътре в пчелното гнездо. Това е едно ново устройство, благодарение на което, вървим към дигитализация на пчеларството“ – коментира за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Сдружение Обединен пчеларски съюз.


По думите му, такива дистанционни устройства вече се използват от някой пчелари, има пловдивска фирма, която ги произвежда. Именно тя е получила Голямата награда за био иновации в тазгодишното пчеларско изложение.

„Това е по същество един контролен кошер, който дава възможност на пчеларя да наблюдава какво се случва около и във пчелното гнездо. Аз вече имам някой разработки, които са ми давани да ги експериментирам в моя пчелин, така че се работи усилено за дигитализацията на пчеларството в България“ – допълни инж. Михаил Михайлов.

Той коментира и условията за кандидатстване по новата Национална програма по пчеларство, която ще действа в периода 2020 – 2022 г. Приемът на документите за финансовата 2020 година започва от 24 февруари и ще продължи до 9 март, тази година. Документите ще се приемат в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по постоянен адрес на физическото лице и по адресна регистрация на юридическо лице.  До 31 юли се приемът документите за изплащане на субсидиите.

„Сега, пчеларите трябва да се ориентират в някой от Мерките, повечето от които са известни. Новост е Мярка А за „Техническа помощ на пчелари и пчеларски сдружения“, в която се въведоха две дейности – дейност 2 и 3. Първата се отнася до обмен на информация, тоест вид обучение, а втората е, известната и прекъсната практика, за популяризиране на пчелния мед и пчелните продукти“ – уточни още председателят на Сдружение Обединен пчеларски съюз.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51