Първият игрален филм „Котка в стената” на провокативния режисьорски тандем Мина Милева и Весела Казакова, изследващи болезнени и остро актуални теми, влиза в българските кина на 28 февруари. Гала прожекцията ще бъде същия ден в столичното кино „Одеон“.
Филмът имаше своята световна премиера преди шест месеца в основното състезание на един от най-старите и реномирани кинофестивали в Локарно. „Скрийн интернешънъл” го постави на челно място в световните летни фестивали, а немското списание „Максимум синема” го класира четвърти в тяхната селекция от 11 най-добри филми в Локарно през 2019 г. Носител е на наградата на международната критика от Варшавския филмов фестивал, както и на наградата за дебют от последния 37-ми Фестивал на българския игрален филм „Златна роза”.
„Котка в стената” е определян като политически некоректна комедийна драма, чието действие се развива в общински блок в мултикултурния квартал Пекъм, югоизточен Лондон, където българско семейство, успяло да си закупи държавно жилище, влиза в конфликт с местните наематели, живеещи на социални помощи.
Копродукция е между България, Великобритания и Франция и е подкрепен за развитие от подпрограма МЕДИА на Творческа Европа, Регионалния фонд в Париж, Ил де Франс, телевизия АРТЕ и Българската национална телевизия.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с Ирина Атанасова, изпълняваща главната роля, за филма „Котка в стената“, излъчен в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград:
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..