И тази година можете да станете осиновител на щъркелово гнездо, включвайки се в Кампанията „Осинови щъркелово гнездо – 2“, която организират Българското дружество за защита на птиците в Гоце Делчев и Читалище „Изгрев – 1930“ в село Баничан.
„Преди 1 година стартирахме тази кампания и причината беше убийството на щъркел в град Хаджидимово. Тъй като, ние искаме да се разграничим от хора извършвали и извършващи подобни деяния, решихме да организираме една такава инициатива, насочена към опазването на белия щъркел - една от най-популярните и любими на българина птици, част от културните символи, не само на страната ни, но и на село Баничан“ – коментира за Радио Благоевград Димитър Попов, председател БДЗП – Гоце Делчев.
Досега са осиновени 12 щъркелови гнезда в село Баничан и едно в Хаджидимово, като осиновителите са от цялата страна, има и от чужбина, дори от далечна Япония.
„Тази година кампанията стартира на 20 март, първият пролетен ден, като всеки, които желае да стане осиновител на щъркелово гнездо, може да заяви това, като се свърже с нас – БДЗП – Гоце Делчев, или с читалището в село Баничан. Всеки осиновител трябва да заплати изработването на една табела, която да упоменава имената на осиновителите, защото искаме да знаем, кой се грижи за тези гнезда. Понеже, гнездата са поставени на платформи, ако някоя от тях се счупи или повреди, осиновителят трябва да помогне за нейното възстановяване. Освен това, ако някое от щъркелчетата падне от гнездото, трябва да му се помогне. Затова, трябва да се прави постоянно наблюдение на гнездото, но не е необходимо това да прави осиновителя, той може да се свърже с нас или с местните хора, тъй като ние сме в постоянен контакт“ – уточни Димитър Попов.
Той допълни, че във всяко от 12-те гнезда, осиновени миналата година, са се родили по две малки щъркелчета. Вече има 4 нови заявки за осиновяване на щъркелови гнезда не само в село Баничан, но и в Хаджидимово и в съседните села.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов:
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..