Да се говори днес, още повече да се създаде художествено произведение, за неконвенционална личност като Атанас Буров – български финансист, дипломат, политик, автентичен демократ, министър в няколко правителства, журналист, издател на вестници… е голяма отговорност. Казват, че в живота му могат да се открият четири философски опори, очертаващи контурите на неговия широк свят и те са: Народ, Бог, Пари и България.
Известна е неговата встъпителна реч в Обществото на народите (ОН) в Женева през 1926 г., когато той, като министър на външните работи, на отличен френски език, представя себе си пред света с думите: „Аз съм представител на древна, жизнена страна. Българин съм по рождение и възпитание, по нрав, манталитет и дух. Тук съм, за да работя всеотдайно по съвест и умение за изпълнението на начинанието на дълбоко уважаемата от мен Организация в името на мира и благото на народите“.
Впоследствие, по препоръка на лично познатия му външен министър на Великобритания – Остин Чембърлейн, той е избран за член на Икономическата комисия на Обществото на народите.
Какъв и колко интересен ъгъл може да се открие към историческата фигура на Буров днес, предстои да разберем от новия български игрален филм „Останалото е пепел“ на режисьора Георги Костов, който от 6 март влезе в кината и може да бъде видян от широка публика. Предизвикателството е още по-голямо, защото всичко това ще се случи през погледа на един американски журналист – Джордж Смит, чиято роля е поверена на Нейтън Купър.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с американския актьор , излъчен в предаването за изкуство и култура „Арт сезони” на Радио Благоевград.
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..