„Първоначалната ни идея беше да подпомогнем лекарите и медицинските специалисти, които се срещат на първа линия с пациентите с този нов вирус, за да им помогнем да стигнат до разработките на техните колеги от целия свят по-лесно, бързо и достъпно. Насочихме се към научни източници, а не към популярни издания. Само 24 часа, след като предложих идеята за създаването на сайта, имаше повече от 30 професионални преводачи, които бяха готови да превеждат безвъзмездно научни ресурси в помощ на българските медици. Тогава отправихме призив към лекари, които работят навсякъде по света да ни помогнат в селектирането на съдържанието. На този призив също откликнаха неочаквано много хора. Групата от преводачи и лекари, които работят заедно по сайта, е повече от 70 човека“, каза в интервю за Радио Благоевград Надежда Цекулова, инициатор на създаването на сайта covidresource-bg.org.
„Предпазват ли ни текстилните маски от коронавирус“, „Коронавирусът и слънцето: Какво научихме от грипната пандемия от 1918 г.“, Бременност и коронавирус“, „Пътищата на разпространение на КОВИД-19“ и много, много други полезни и интересни статии могат да бъдат открити в този специализиран сайт.
„Научната информация се обогатява ежедневно. На страницата има разнообразие от материали“, каза още Цекулова.
(Чуйте интервюто на Елеонора Тахова с Надежда Цекулова в звуковия файл...)
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..