Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка – лауреат на още една от трите най-големи награди за поезия на Франция

   Аксиния Михайлова бе удостоена с френската Национална награда за поезия "Макс Жакоб". Освен нея, тази година носител на почетната награда за поезия, писана на френски език от френски или чуждестранен автор, са Микаел Отшам, директор на френския културен институт в Атина, за книгата „Le Vol des oiseaux filles“. За преводна стихосбирка наградата взима германецът Ян Вагнер за „Les Variations de la citerne“, преведена на френски от Жулиен Лапейр дьо Кабан и Александр Пато.

   През 2014-а, с книгата си „Ciel à perdre“ ("Небе за изгубване"), Аксиния Михайлова стана първата българка, спечелила наградата „Аполинер“, често наричана „Гонкур за поезия“. С наградата "Макс Жакоб" е удостояван и Кирил Кадийски,  за цялостен принос. Наградата на Аксиния Михайлова идва в юбилейното, 70-о връчване на "Макс Жакоб". Учредена през 1951 г., тя се дава, съгласно завещанието на Макс Жакоб, "за да се прославят творби, в които няма нищо скалъпено, никакви превземки, творби, изразяващи искрени неща, с ясна мисъл, написани с уверена ръка и възвисяващи човека. Няма място за никакъв глицерин, разните му там глицинии, гланцове, сладникавости, сапунени мехури и словесни еквилибристики". 


   Валентин Дишев разговаря с Аксиния Михайлова:

   Получаваш наградата "Макс Жакоб", една изключително значима и далеч отвъд пределите на Франция награда, като френски автор, като – вече – значим, различим, голям френски поет...

   А.М. – Както казват "Голям, голям, колко да е голям?". Хубавото в цялата история е, че след публикуването на Le baiser du temps ("Целувката на времето", Галимар, юни 2019 г.)  получих много покани за приятелства от френски колеги поети, на които аз не съм се осмелявала да изпратя някакви покани и да се свържа с тях, и повечето не бяха чели първата книга. Дори и колегата писател и журналист, който публикува една прекрасна статия, две седмици след излизането на книгата в края на юни миналата година, в един белгийски  вестник, ми написа "Поздравления за книгата, прекрасна е" и аз попитах "За коя книга говориш?" – мислех че говори за "Небе за изгубване", а той отговори "Не съм чел "Небе за изгубване". Т.е. с тази награда, а и изобщо с втората книга, някакви хора започнаха да търсят и двете. Но трябва да си даваме сметка, че Франция не е България, защото се разпространяват книги и на белгийски, и на швейцарски, романските автори, на пишещи в Люксембург, и морето е стократно по-голямо отколкото е българското".

   На въпрос за книгата и двигателя, идеята, движила нейното написване, Аксиния Михайлова отговори: "Ами книгата не е голяма като брой стихотворения – около 40, част от тях са публикувани в предишни мои книги на български. Аз не съм от авторите, които пишат концептуални книги, разбирано като предпоставена тема, по която аз да работя и да пиша, обговаряйки тази тема. Така че това са стихотворения, които са писани през времето, но така или иначе всеки един поет има проблеми, теми, които го занимават, в които се търси, които го бодат отвътре и инстинктивно те излизат в поезията. 

   От такава гледна точка това е една цялостна книга, която – смея да мисля – е като книгите, които са излизали на български език. Структурирах си я така, както си структурирам и книгите в България. "Целувката на времето" е заглавие, което е подсказано от стихотворение от самата книга и не е публикувано на български. Повече от половината от стихотворенията в тази книга не са публикувани на български и не знам дали ще го направя. Книгата е в три части – "Удавени сенки" е първата, "Плачът на жените" е втората част, а третата е "Ръженът на гласните". Изговарят различни теми – смъртта, раздялата, любовта, трансформацията на самотата, желанието животът да продължи, да се помириш със себе си... 

   Поезията – това е човекът."


  (още от разговора с Аксиния Михайлова очаквайте в петъчното издание на "Ефир за приятели")



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53