Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Веселин Вучков: В личната съдба на рилския игумен Калистрат откриваме щрихи от съдбата на нашето Отечество

Проф. Веселин Вучков

Вече излязоха две части от проучването на проф. Веселин Вучков под заглавие „Рилският игумен КАЛИСТРАТ и неговата VIA DOLOROSA или как роденият в село Бобошево монах извървя своя честен път на болката“.

Аз насочвам внимание към конкретни забравени лица, които обаче са много интересни като житейски път, като професионална реализация. А освен това се опитвам да ги обвързвам със съдбата на България от началото на 20-ти век до към 1944-та година,  защото наистина става дума за хора, които са почти напълно забравени. А всъщност техният житейски път може да ни  даде много съществени уроци в днешно време“, сподели в интервю за Радио Благоевград проф. Вучков и разказа интересни факти от впечатляващия житейски път на Никола Васев Наков от село Бобошево, станал игумен на Рилския манастир през вододелната 1944 година.

С неговото име са свързани изграждането на тютюневия склад в град Дупница, учредяването  на кооперацията „Св. Иван Рилски“ в Рилската Света обител, на манастирска дъскорезна фабрика „Вели лак“, на първата в България химическа фабрика, с окрупняването на манастирските земи и гори,  още редица важни и интересни начинания.

Игумен Калистрат  открито се противопоставя на  изравянето на гроба на  цар Борис през пролетта на 1946 година,  организира  мащабни чествания по повод 1000-годишнината от основаването на Рилския манастир. Той е  задържан на 29-и юли 1948 година, осъден е на 10 години строг тъмничен затвор, да плати 350 000 лева и е лишен  от граждански права за срок от 15 години. През 1951 година е изпратен да излежи присъдата в Шуменския окръжен затвор, през 1952-ра е помилван, но е заточен в Бачковския манастир. Там през 1959-та умира на 67 годишна възраст

Трябва да разказваме по един увлекателен образователен начин на младите хора и да обозначим по някакъв начин присъствието на този интересен човек. Например дядо Евлоги, който сега е игумен на Рилския манастир, има идея на родната къща на архимандрит Калистрат в Бобошево да бъде поставена паметна плоча.“,  сподели проф. Вучков и призова слушатели от  района на София, Бояна и Княжево, които имат някаква информация за Радка Доскова, съпругата на Калистрат – да я споделят, за да бъде изследването още по-пълно.

Цялото интервю на Росинка Проданова с проф. Веселин Вучков можете да чуете в звуковия файл – > 


За проф. Веселин Вучков

Проф. Веселин Вучков е преподавател  по наказателнопроцесуално право в Югозападния университет в Благоевград, в Нов български университет  и в Академията на МВР. Бил е народен представител, зам.-министър и министър на вътрешните работи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44