Факултетът по изкуствата към Югозападния университет "Неофит Рилски" организира конкурс за статия на тема "Коронавирус и медии". Най-добрите предложения ще осигурят на кандидат-студентите директен прием в специалност "Култура и медии".
През последните месеци основната тема в медиите е една – коронавирусът. Масовите медии, които в ерата на интернет по дефиниция трябва да ни предлагат огромно количество разнообразна информация, седмици наред са фокусирани единствено върху новия вирус, довел до рязък обрат във всекидневния начин на живот в целия свят – оказахме се затворници в домовете си, които, макар и въоръжени с привилегиите на интернет, сме принудени да живеем по нов начин. В тази необичайна ситуация някои изследователи заговориха за медийна пандемия.
Каква е ролята и значимостта на медиите днес? Как да разпознаем фалшивите новини? Къде е границата между истина и лъжа? Какви може да са ефектите от социалната дистанция върху начина, по който общуваме? Как би изглеждала коронавирусната пандемия, ако не разполагахме с интернет? Можем ли да разчитаме на досегашната си медийна грамотност, за да реагираме адекватно – между паниката и разумната превенция? Тези въпроси вече са от първостепенна важност не само за експертите в областта на медиите, но и за всички хора, независимо от възрастта и професията им.
Катедра "Културология" на ЮЗУ "Неофит Рилски" винаги е имала за цел да дава не само теоретични, но и практически умения на студентите си. Затова в ситуацията на пандемия, карантина и дистанционно обучение, екипът на Катедрата реши да покани кандидат-студентите да споделят своите размислите по темата за коронавируса и медиите, като напишат статия по темата. Авторите на най-добрите предложения ще получат възможност да бъдат студенти в специалност "Култура и медии" към Катедрата.
Статиите могат да се изпращат на имейл: silvia.petrova@swu.bg – до гл. ас. д-р Силвия Петрова или на Фейсбук страницата – > Специалност "Култура и медии"
Интервю на Силвия Домозетска с гл.ас.д-р Силвия Петрова можете да чуете в звуковия файл – >
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":