Безспорен факт е качеството на българския мед. Страната ни е сред първите седем държави в ЕС по производство на този изключително ценен за здравето ни продукт. Безспорни обаче, са и проблемите на българските пчелари.
Неглижиране на бранша, ниски изкупни цени, нерегламентирани пръскания- това са основните им притеснения. Въпреки тежестите, пред които са изправени, занимаващите се с този сложен процес не губят желание да отглеждат пчелни семейства и да предлагат своя продукт на пазара.
Днес проверихме каква е ситуацията с търговията на мед и пчелни продукти на благоевградския кооперативен пазар.
Не са много производителите, които предлагат свой продукт на благоевградското тържище. Преди години занимаващите се с пчеларство са имали по-сериозно присъствие, ни разказва един от тях, запазил все още семейния занаят. Липсата на сигурност и големите финансови инвестиции, които изисква тази дейност, са сред причините за отлива, твърдят от бранша.
Освен нелекия процес по отглеждането на пчелните семейства, производството на мед е съпътствано и от други проблеми. Най-вече те са свързани с опазването жизнеността на пчелите, е становището на пчеларите. И ни напомнят, че без тяхното съществуване е застрашено като цяло съществуването на живот на земята.
Изключителна хигиена, добро отношение и загриженост – това са основните компоненти за един медопроизводител. Констатацията е на 84-годишният бай Крум, който вече седем десетилетия поддържа свои пчелни семейства. И си е изградил собствена философия, според която, имаш ли душа и сърце, лесно ще се справиш с трудностите
Качественият мед се прави с любов и малко магия, твърдят пчеларите. Тя пък идва от все още виреещите на нашата териотория многобройни видове билки, както и от качеството на въздуха.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Бойка Браткова:Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..