Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Обърнатата конница“ от 1911 година

3
"Обърнатата конница"

Това е една от най-скъпите български пощенски марки. Кога е издадена първата българска марка, кои са най-скъпите български марки, ще изчезнат ли пощенските марки – на тези въпроси отговаря в интервю Спас Панчев, бивш депутат от I МИР – Благоевград, Председател на Съюза на българските филателисти. 

Водещ: Кога е създаден Съюзът на българските филателисти, каква дейност развива?

Спас Панчев: В България от 1 май 1879 г., когато е издадена първата пощенска марка , серията „Сантим“ от пет пощенски марки, досега десетки хиляди, стотици хиляди българи са били колекционери на пощенски марки. Като казвам стотици хиляди, не преувеличавам, защото преди 1990 г. почти във всички училища имаше кръжоци по филателия и много от учениците, младежите бяха запалени по това хоби. Много хора събираха пощенски марки, филателни издания. България се слави като една държава с традиции във филателията, в която Съюзът на българските филателисти, първото дружество още в далечната 1892 г. в Пловдив е създадено, много хора събират, колекционират и показват своите колекции в български, международни и световни филателни изложби.

Водещ: Сега има ли колекционери, събират ли марки, какви марки събират хората?

Спас Панчев: Първо да ви кажа, в света има около 150 милиона колекционери на пощенски марки. Все още в света това хоби е най-разпространеното хоби. Световният филателен съюз е организацията, която има най-много членска маса и освен, че имаме световна организация, ние имаме Европейска филателна организация, Азиатска, Американска. Все още няма Африканска. Африканска се надявам в следващите година, две да бъде учредена, защото в Африка има няколко държави, в които се колекционират пощенски марки.

Водещ: В България колко са?

Спас Панчев: В България за съжаление имаме около 5 000 организирани филателисти, докато едно време бяха десетки хиляди. Но и това е един добър брой колекционери и те дават облик на българската филателия. Българската филателия и нумизматика, държавната структура, която  към Български пощи  издава пощенски марки, последните години издава много красиви, в много лимитиран, ограничен тираж пощенски марки, които се харесват на хората в България и по света  и се колекционират от много хора. Едно време, само за сравнение ще ви кажа, обикновено марките се издаваха  в тираж милион, два, пет, десет милиона, а сега най-големите тиражи стигат 50 000, а имаме тиражи по 2 000, които са много ограничен тираж и стават за една, две години 10, 20-кратно по-скъпи. Хората с удоволствие събират и инвестират в пощенски марки.

Водещ: Т.е. те могат да печелят от пощенски марки?

Спас Панчев: Няма банкова институция, дори бизнес структура, която дава такъв вид печалба. Филателията е една добра възможност особено сега, когато няма лихви в банките, да се инвестират пари в пощенски марки, защото пощенската марка получава добра филателна цена, особено по-редките издания.

Водещ: Можем ли да кажем кои са най-ценните марки, които са издадени в България?

Спас Панчев: И в България, и в света, най-ценни са първите пощенски марки. Първата пощенска марка е издадена през 1840 г. в Англия. От тогава са минали много години и много малко от тези пощенски марки са останали в колекциите на колекционерите и затова са много редки. Първата българска пощенска марка е издадена на 1 май 1879 г., серията „Сантим“ е от пет пощенски марки, която, макар че е била в много голям тираж тогава, днес е много трудно да се намери в идеално състояние и затова цената й е няколко хиляди лева. Първите издания на всяка държава обикновено са по-скъпите издания. По-скъпи издания са и тези, които се издават по някакъв повод, юбилейни издания в ограничен тираж. Те много по-бързо повишават своята цена, стойност. Но има една група пощенски марки, които по една или друга причина при отпечатването нещо е объркано, минали са през контрола на финансовите служби и са стигнали до колекционерите. Те са в много малък тираж, обикновено единични бройки. Те са най-интересните, най-търсени и най-скъпите издания.

Водещ: Можете ли да посочите пример?

Спас Панчев: Може би трябва да спомена „Обърнатата конница“. Това е една марка, която е издадена през 1911 г. , на която Фердинанд I със своите синове Борис и Кирил на коне, по една картина, листът е подаден на 180 градуса обратно и затова центърът е обърнат надолу, с главата надолу. Ние наричаме тази марка „Обърнатата конница“, от която 100 марки са били отпечатани на един лист, а сега са останали 25, 30. В България има няколко бройки само и тя е една от най-интересните и най-скъпи български пощенски марки. Струва 10 - 20 000 лева в зависимост от качеството.

В света има скъпи марки. Най-скъпата пощенска марка според нас, филателистите, е „Британската Гвиана“ от 1 цент.  Една марка, издадена през 1856 г., която беше продадена преди няколко години. Тя беше от колекцията на Джон Дюпон от САЩ. Той завеща част от марките си на Валентин Йорданов, българския борец и треньор, който я даде да се продава на търг. Тази марка се продаде за 12.5 милиона долара. Една сериозна цена за едно парченце хартийка.

Водещ: Ще имат ли живот пощенските марки или ще изчезнат?

Спас Панчев: Пощенската марка вече няма този характер на предплатена пощенска услуга и все повече остава като предмет за колекциониране. С всяка година намалява интересът към пощенските марки, намаляват и колекционерите. Но пощенските администрации издават пощенски марки и се стараят те да бъдат по-красиви, по-интересни, по-малотиражни, за да има по-голям интерес към тях.

Чуйте в звуковия файл интервюто на Елизабет Александрова със Спас Панчев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53