Доколко децата ни са наясно със стойността на парите; и как да оценяват правилно духовните и материалните ценности – това са част от темите, върху които работят преподавателите от Лятната академия към благоевградския Център за личностно и творческо развитие на децата (ЦЛТРД).
Част от школите за млади академици изпълняват тази нелека задача, базирайки се на различните форми изкуства, като и на индивидуалното и груповото занимание.
Колко струват парите се опитахме да разберем в Лятната творческа академия.
За парите, и за тяхната необходимост за нормалното ни съществуване, сме наясно всички. Обществените нагласи спрямо материалните ценности преминават през различни етапи във времето и епохата, в която се развиваме. И е стара максима, че младата личност трябва освен да възпитаваме добре като поведение, така също да моделираме съзнанието ѝ към парите. Задачата е изключително трудна, и е необходимо комплексно отношение, казва ръководителят на Кариерния център за развитие към Детския творчески комплекс (ЦЛТРД) в Благоевград, д-р Александра Ковачева.
Провокациите на съвременния високотехнологичен свят са изключително агресивни. Една от най-изпитаните и сигурни форми за надскачане на материалното, си остава изкуството. Мнението е на ръководителя на школа „Стъклопис“, Царимира Георгиева.
Знаем за библейската притча за пътя, осеян с добри намерения, но водещ в погрешна посока. В Лятната академия обаче, наистина се усеща, че думите са изпълнени със съдържание. Освен с младите таланти, дошли от близо и далеч, да уплътняват ваканционното си време, преподавателите насочват и родителите. А пък те при всички случаи си вършат добре работата, поне на този етап. В това ни убеждава официалният представител на 10-годишните хлапета. Той се казва Иван, с изключително зряло отношението му към парите.
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..