Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме 170 години от рождението на Иван Вазов

България отбелязва 170 г. от рождението на Иван Вазов. Големият писател Гео Милев го нарича „Патриархът на българската литература“. Човек на много епохи, който преживява Възраждането, Освобождението и тежките години на следосвобожденска България. Името Вазов е културна и идеологическа парола на българите. Вазов е възпял сладостта на българския език, трогнал се е до сълзи от красотата на българската природа, за да ни покаже, че националните общности не живеят в природни условия, а в културни условности, завещал да бъдем обществено ангажирани. Почитат ли са тези ценности днес? Актуален ли е Вазов 170 години по-късно? Коментар за Радио Благоевград направи благоевградският писател Спасимир Тренчев:

Ако съдим по по-голямата част от хората, може би не е толкова актуален. Не мисля, че днес ценности, които са били валидни преди 170 години са валидни и днес. Днес са валидни някакви други ценности, по-преходни“ .

Едно от най-емблематичните произведения на Иван Вазов, белязало и българската литература, е романът „Под игото“.

Трябва да се намери нужният подход. Тези произведения трябва да се изучават. Когато говорим за класически произведения в Западна Европа или в Щатите въпросът „трябва ли да се четат тези произведения, тези автори?“ не стои, напротив те ги изучават и те са на почит. Не може да казваме, че Ботев или Вазов, или други автори в края на 19 век, че те са някакви отживелици или далеч от нас, напротив. Вазов ни е нужен, и не само Вазов, за да може да опознаваме себе си, народопсихологията ни и духа, за да може да пребъдем напред в следващите променящи се времена“, каза още Спасимир Тренчев.


От нас и само от нас зависи какво е Вазов днес. Поредното име в епопеята на забравените или осмислен духовен опит, който ще ни помогне да вървим откъм страната на доброто и истината, а не да слизаме устремно в долините на лъжата, омразата и злото.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22