Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът Емил Терзийски: Трябва да има санкции за учениците

| Интервю

Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените промени бяха подложени на обществено обсъждане, получени бяха над 850 становища и възражения. Законопроектът ще бъде внесен и разгледан в Народното събрание. Част от предложените промени са свързани с реда за атестиране на кадрите. Потърсихме  мнението на директора на Професионалната земеделска гимназия „Климент Тимирязев“ в Сандански Емил Терзийски.

Водещ: Атестацията на учителите и директорите да се облекчи с ежегодна оценка за работата им, която да има проследяваща, развиваща и мотивираща функция. Вие като директор и работодател как приемате това предложение на министерството?

Емил Терзийски: Наистина, голяма част от колегите директори работят с хъс, работят със сърце, правят много неща за развитието на своята образователна институция. Аз не приемам атестацията да се прави всяка година. Няма как да се развие едно училище за две-три години. Трябва много повече време да се дава на директорите, за да могат да покажат това, което правят в училище. Аз бих дал пример със себе си. В далечната 93-та година беше много трудно. Поех едно училище, което беше може би на последно място в града с ученици, които не бяха от най-добрите. Идваха със слаб успех. Постепенно нещата се подобриха, но трябваше да минат години. Смятам, че трябва да се дава шанс на директорите няколко години, за да могат да се развият и да покажат резултати. Там, където се вижда, че директорът не влага от себе си достатъчно усилия, не развива училището, не мотивира учителите и учениците, има нарушен психоклимат, тогава министърът може да прекратява договори.

Водещ: При нарушен психоклимат от учениците, при лошо поведение да има повече санкции за учениците, предлагат от МОН. Как работите в земеделската гимназия в тези случаи?

Емил Терзийски: Санкции трябва да се прилагат за учениците. Ако няма никакви санкции, учениците започват да си правят каквото си искат, неща, които са неконтролируеми. В моето училище, в земеделската професионална гимназия ние налагаме санкции. Съобразяваме се с Правилника за дейността на училището и Правилника за приложение на Закона. Поддържаме много добра връзка с Дирекция „Социално подпомагане“. Те присъстват на всеки педагогически съвет и там, където наистина сме единодушни, налагаме санкции. За учениците трябва да има санкции. Аз винаги съм бил против тези отсъствие от 15 дни, които дадоха право на родителите да решават и да преценяват кога ученикът да отсъства. Много са тези дни. Представете си 700 ученици. Ако всички отсъстват по 15 дни по семейни причини, ние отиваме на 10 000 отсъствия. Ами когато се разболеят? Става неконтролируемо. За мен санкциите са част от дейността на едно училище. Трябва да ги има, за да има ред и дисциплина в едно училище.

Водещ: Друго предложение на МОН е в училище учениците да са без мобилни телефони, да се оставят сутрин и да се използват когато е необходимо за образователни и медицински нужди. Вашата практика какво показва?

Емил Терзийски: Ние и сега го правим, но ни коства доста усилия. Сега, доколкото разбирам, намерението на МОН е в началото на деня да се събират мобилните телефони. Ние сега ги събираме в началото на всеки един час. Учениците хитруват. Те оставят недействащи телефони, оставят калъфки на телефони. Аз съм много в час с тези неща, защото непрекъснато правим проверки. Виждаме какво става. Особено учениците от горните класове - 11-ти и 12-ти. Това коства усилията на колегите, защото те трябва да проверят, да приберат телефоните. В началото на деня ако наистина се прибират телефоните, а пък в същото време се говори, че учениците ще могат да ги използват през междучасията, то става една... Според мен, ако учениците имат съзнание, няма да има никакъв проблем. Ако ученикът е съзнателен, оставя си телефона, не хитрува.

Водещ: Тук е ролята на родителите.

Емил Терзийски: Да, на родителите. Аз мога да кажа, че родителите застават зад нас. Просто учениците едва ли не без телефони не могат. А родителите 90-95% от тях ни подкрепят в това отношение. Въпросът е, че учениците не отговарят със същото. Ако те имат съзнание, оставят си телефоните, не ги ползват по време на час, няма да има проблеми. Ще е много сложно, ако ги оставят в началото на деня. Как ще се използват за образователни цели, ако се поставят да речем в някаква стая? Няма да може.  Как ще става през междучасията да ходят, да ги взимат, след това да ги оставят. Сложна е историята. За мен начинът, по който сега се постъпва, да си оставят телефоните в началото на часа, е правилен. Но учениците да бъдат отговорни. Там е проблемът, при самите ученици.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България няма да загуби идентичността си след въвеждането на еврото

Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...

публикувано на 15.07.25 в 12:49

Xtreme Map – адреналинът има своя карта!

България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания –  Xtreme Map . Това е първата по рода си  интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за  екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои  Светозар Желев , създател на картата и страстен..

публикувано на 15.07.25 в 11:42

Три дни ще празнуват в село Беласица

На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..

публикувано на 14.07.25 в 13:36
Веселин Боришев

Веселин Боришев: Аз не правя компромиси в работата

Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..

публикувано на 13.07.25 в 12:42

От първо лице: За планината и инцидентите

Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..

публикувано на 11.07.25 в 15:00

Брокерите на имоти у нас отдавна са готови за еврозоната

Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..

публикувано на 11.07.25 в 11:21

Наплив на екскурзианти от София за въжения парк край Благоевград

Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото  горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..

публикувано на 10.07.25 в 11:44