Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

19 юли – празник на българската дипломатическа служба

Днес е празник на българската дипломатическа служба. Той е свързан с историческия  факт, че на 19 юли 1879 година е издаден указът за откриване в  чужбина на първите български дипломатически представителства. Те са в Цариград, Белград и Букурещ. Много внимателно са подбрани българските дипломатически представители – все хора с влияние и авторитет в съответната държава. Д-р Димитър Киров е назначен за дипломатически агент (както са се наричали тогава) в Белград,  Драган Цанков – в Истанбул, а Евлоги Георгиев – в Букурещ.

В ход е и обратният процес – чужди дипломати идват у нас и се представят на княз Батенберг. Най-напред това прави дипломатът на Русия –  Александър Давидов. Акредитивните си писма връчват представителите на Франция и Германия, започват официалните ни дипломатически отношения с Австро-Унгария, Великобритания, Италия и Белгия

Дипломатите  трябва да са хора с авторитет и много качества“, каза в интервю за Радио Благоевград Екатерина Павлова, главен редактор на „Дипломатически спектър“. Тя подчерта, че най-силното оръжие на българската дипломация в тези нейни първи години, които са актуални и в днешния размирен свят, е „да бъде проводник на политиката на своята държава, да защитава нейните интереси“.

Цялото интервю на Росинка Проданова с Екатерина Павлова чуйте в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опасните игри в социалните мрежи

Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..

публикувано на 09.05.25 в 13:44

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55

В Сандански ще обучават неграмотни лица

В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..

публикувано на 09.05.25 в 11:50
Ваня Кромбоа

Какво казват гласовете от квартала?

Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...

публикувано на 09.05.25 в 11:01

Единствената ферма за ценни кожи в България вече е затворена

Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..

публикувано на 08.05.25 в 13:56

Киберсигурността не е въпрос на организация, а начин на мислене

Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..

публикувано на 08.05.25 в 11:26

Ученически конкурс „Моето читалище“ организират в Белица

Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..

публикувано на 08.05.25 в 11:14