„Кризата, която предизвика пандемията от COVID-19 е различна от досегашните. Тя се случи едновременно за всички. Случиха се промени в доверието към едни и към други. Промени се и начинът ни на пазаруване“ – това са основните изводи от проучване на потреблението по време на криза, направено през април, сред 174 души. То бе представеното неотдавна на форума „Отговорни производители“, в който участва и д-р Стоилко Апостолов председател на Фондация „Биоселена“.
Според него, все още е трудно да се направят категорични изводи за потребителското поведение в условията на кризата, породена от коронавируса, но със сигурност може да се каже, че хората пазаруват по-малко и си правят по-добре сметката.
„Това, което ние наблюдаваме на фермерските пазари, които организираме е, че възстановяването не се случва така бързо, както на повечето хора им се иска. Ние вече имаме два пъти в седмицата фермерски пазари в столицата и това, което виждаме е, че все по-малко хора пазаруват, потребителите си правят по-добре сметката, което е добре, защото всеки би трябвало да е по-внимателен във времена на криза, тъй като не знаем какво ни очаква. Това е тенденция, която наблюдаваме навсякъде, не само при нас“ – коментира за Радио Благоевград д-р Стоилко Апостолов.
Той е категоричен, че свитото потребление в условията на кризата се дължи на толкова на страха на хората от вируса, а от това, което предстои като икономически последствия. Хората са предпазливи и пазаруват предпазливо.
„Хората са объркани и ги е страх, но това е неоснователно. Мит е, че цените на фермерските пазари са по-високи, но това не е така. Напротив, скоро си правих експеримент да сравнявам цените в магазините и на фермерския пазар, мога да кажа, че с 20 % е по-евтино, в сравнение с еднакво качество. Затова призовавам всички, които се чудят, първо – да пазаруват от наистина проверени пазари, хора, които са проверени, регистрирани и спазват правилата. Второ – да не се притесняват и за хигиената, а още по-малко и за цените, те са наистина по-изгодни на фермерските пазари“ – уточни д-р Апостолов.
Според него, се очертава тежка година, особено за малките производители, на фона на новините за не добра реколта от пшеница, домати и пчелен мед, поне такива са данните към момента. Тоест, заради по-малкото производство, се очертават по-малко продажби, което прави нещата много трудни.
„Много важно е обаче, ние да бъдем отговорни потребители и да избираме повече българските продукти, за да подкрепяме родните производители“ – категоричен е експертът.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стоилко Апостолов:
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..