Модерни лесовъдски практики при управлението на горите се прилагат в горските стопанства от ЮЗДП. Те отговарят на международния стандарт FSC® за устойчиво управление на горите. Стандартът се прилага в по-голямата част от европейските държави. Към момента 4 стопанства - „ДЛС Дикчан”, „ДЛС Осогово”, „ДГС Якоруда” и „ДГС Кюстендил” притежават FSC® сертификат.
„Стандартът има за цел да гарантира на крайните ползватели, които купуват продукти от дървесина, като книги, опаковки на млечни продукти и мебели, че тази дървесина произхожда от гори, които се управляват възможно най-устойчиво и природосъобразно. Съобразно с интересите на местните общности и с цел опазване здравето на горските работници“, съобщи в интервю за Радио Благоевград д-р инж. Александър Дунчев, старши експерт „Защитени територии“ в ЮЗДП.
Част от международните изисквания, които се прилагат в горските стопанства, са свързани с опазването на вековни гори, оставянето на дървета с хралупи. Част от изискванията са и това местните хора да бъдат информирани за всичко което се прави в горите.
„Хората трябва да са информирани къде ще се извършва дърводобив и в какви количества. Трябва да има гражданско допитване за това кои туристически обекти или други обекти са с културно значение, за да може дърводобивната дейност да не ги засяга и да не уврежда ланшафта около тези обекти“, коментира Дунчев.
Част от международния стандарт при управлението на горите е и прилагането на международните правила за безопасност на работниците. „Всички работници в горите, трябва да са екипирани с най-високо ниво на оборудване – каски за главите, с шлемофони за секачите, със специални ръкавици с противонарезни нишки, така, че да не бъдат наранявани при работа с моторни триони, носене на панталони с противонарезни нишки, а всички обувки да бъдат с метални бомбета“, уточни Дунчев.
В 10 териториални поделения на Югозападното държавно предприятие беше извършен одит за прилагане на международния стандарт FSC®.
Инж. Александър Дунчев можете да чуете в звуковия файл в интервю на София Златанова – >
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..