Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-облекчени условия за модернизиране на малките стопанства

От 17 юли до 18 септември 2020 г. се приемат проекти предложения за кандидатстване по подмярка 4.1.2. „Инвестиции за земеделски стопанства по тематична програма за развитие на малки стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.) Националната служба за съвети в земеделието изготвя безплатно проектни предложения на всички желаещи земеделски стопани.

Целта на програмата

„Това е програма за подпомагане на малките земеделски стопанства и осигуряване на инвестиции за модернизиране на техните ферми. Крайният срок за подаване на проектните предложения е 17.30 ч. на 18 септември, тази година“ –  съобщи за Радио Благоевград Стилиян Рупов, началник на Областната служба за съвети в земеделието – Благоевград.

Финансовото подпомагане

Бюджетът на Програмата е 5 000 000 евро.

Минималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 1 250 евро. Максималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 25 000 евро, а за проекти представляващи колективни инвестиции 70 000 евро.

Облекчени изисквания за кандидатите

„Изискванията към кандидатите са доста облекчени, което позволява на повече земеделски стопани да се възползват от тази възможност. Отпада изискването за процент земеделска дейност от предходен период, както и необходимостта от представяне на годишна данъчна декларация за миналата година“ – уточни още експертът.

Основните условия за кандидатстване

Основно изискване към бенефициента е да има регистрация като земеделски стопанин по Наредба 3 от 1999 г. за поддържане на Регистъра за земеделските стопани.

„Това е „зеленото картонче“, към него вървят анкетен лист и анкетен формуляр, както и справката за дейноста с един номер, от който става ясно, стопанинът какви култури и животни има, и в кои землища упражнява земеделска дейност. Важно е също, икономическият размер на стопанството да бъде между 6 000 и 7 999 евро включително, и над 50 на сто от стандартния производствен обем на стопанството да бъде животновъдство, плодове и зеленчуци или етерично-маслени и лекарствени култури. Другото важно нещо е да са собственици, арендатори или наематели на цялата налична в земеделското стопанство земя, и собственици или ползватели на животновъдните обекти“ – обясни Стилиян Рупов

Какво се подпомага?

Предоставят се дейности за проекти, които водят до подобряване на цялостната дейност на земеделското сотопанство, чрез подобряване и модернизиране на наличните производствени активи, подобряване на предпазарната подготовка, създаване или презасаждане на трайни насаждения – дървесни насаждения, лозя , медоносни растения. Отпускат се средства също и за повишаване на енергийната ефективност в малките стопанства, производство на бионерегия за нуждите на стопанствата и като голям процент, за инвестиции в машини и оборудване.

Как се подават документите?

Всеки, който има желание да се възползва от финансовата възможност на подмярка 4.1.2. за модернизиране на малките земеделски стопанства, може да подаде своето проектно предложение лично в регионалните офиси на Националната служба за съвети в земеделието по местоживеене или онлайн.

„Изискването е при нас да се подпише самото заявление, след това всички останали документи могат да бъдат подадени онлайн. Стремим се да бъдем максимално полезни и безопасни в условията на коронавируса. Към момента, интересът към тази подмярка, предвид епидемията, е на едно средно ниво. Хората се обаждат по телефона, търсят информация, минават и лично, стремим се да бъдем максимално полезни и безопасни за всички, които искат да се възползват от нашите услуги“ – коментира още Стилиян Рупов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стилиян Рупов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46