Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

102 сигнала срещу работодатели отчита мобилното приложение на КНСБ

Седмицата от 21 до 25 септeмври е посветена на  европейската кампания за деклариран труд.

Проблемът с нарушаване на правата на работното място не е нов. КНСБ повече от десет години с различни инициативи и кампании се бори с нарушаване на трудовите права и сивата икономика”,  заяви на днешната пресконференция Силвия Христова, временно изпълняваща длъжността Областен координатор на  КНСБ. На срещата  бяха отчетени и сигналите от новото мобилно приложение VOX.  По време на кампанията през 2019 година „Сивото убива“ стартира платформата на КНСБ.  Към настоящия момент мобилното приложение има над 100 хиляди сваляния от интернет, информира в.и.д. Областен координатор на КНСБ – Благоевград Силвия Христова.

 “Това приложение е изключително полезно, тъй като то работи 24 часа, денонощно. Самите работници и служители могат да подават сигнали за неспазени техни права дори и след работно време. Приложението е абсолютно анонимно и безплатно. До този момент сигналите са 108 броя, от тях само 6 са позитивни“, обясни синдикалният областен координатор Христова.

62 броя от анонимните сигнали, подадени в платформата VOX, са препратени към институциите – Главна инспекция по труда, НАП и Комисията за защита на потребителите.

Най-голям е броят на негативните сигнали, получени от служители и работници, ангажирани в сферата на търговията и услугите.  Основно те са за неплащане на работни заплати , осигуровки, за работа без трудов договор или за т.нар. феномен „заплата в плик“ . Това съобщи още Силвия Христова.

Обикновено съветва нашите синдикални членове, пък и  всички граждани, че интернет страницата на НАП има калкулатор на загубите. Изписвайки zaplatavplik.bg се отваря този калкулатор и всеки един гражданин може види какво евентуално губи, получавайки заплатата си в плик“, поясни Силвия Христова. На днешната пресконференция стана ясно, че във връзка със запознаване на младежите с трудовите им права продължава съвместната инициативата на КНСБ и Синдиката на Българските учители – „Моето първо работно място“ .

Чуйте в звуковия файл репортажа на Агнес Манова:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52