Представители на дърводобивни и дървопреработвателни фирми поискаха помощ от държавата на среща с директора на Югозападното държавно предприятие в Благоевград инж. Дамян Дамянов. „Още в понеделник с решенията и предложенията от срещата ще бъде запозната министър Десислава Танева. Според мен 90% от тях са реално изпълними и ще бъдат приложени още в началото на тръжния сезон. Няма да бъде субсидия, а вид подпомагане на фирмите, което не мога да обещая аз, по-скоро от Министерството на икономиката, Министерския съвет. Но във всички случаи мисля, че ще има разбиране, тъй като доста браншове получиха помощи, и би било редно да се помогне“ – каза инж. Дамянов. Той уточни, че помощта на ЮЗДП се изразява в това, че са премахнали авансовите вноски и са позволили те да се ползват авансово, т.е. гаранцията да се ползва като авансова вноска и са направили всички възможни облекчения за бизнеса. Но има необходимост от допълнителни помощи.
На срещата са между ръководството на ЮЗДП и представителите на дърводобивните и дървопреработвателните фирми са уточнени количествата дървесина, които ще бъдат предложени през 2021 година, приоритетните търсения, видовете тръжни процедури, които се предпочитат.
Венцислав Стоименов е собственик на дърводобивна фирма в самоковското село Радуил. “Дадох предложение да субсидират дърводобива, както хотелиерите. Ние внасяме достатъчно пари в хазната и ако се погледне оборота – нашата фирма прави оборот около 3 милиона лева годишно и смятам, че това не е никак малко. За нас няма никакви субсидии, а от нас се иска само да внасяме, това е истината. Трябва да има целеви помощи“.
Инж. Дамянов коментира и дървата за огрев. „Има видимо намаление на дървата за огрев, което е обяснимо. Не малка част от населението търси алтернативни начини на отопление. Спрямо миналата година към момента сме осигурили около 80 хиляди кубика на 6-7 хиляди домакинства. Миналата година към този период са около 100 000 кубика на 12 000 домакинства. Още от м. март сме направили предложения на кметствата, за да осигуряваме от пролетта дърва. Традиционно хората от Благоевградска област са снабдяват с дърва през октомври. Имаме готовност, обекти, осигурени фирми, които искат да ги добиват. Цените са по-ниски от миналата година. На корен иглолистните са 10, широколистните- 17, от склад са 28-30 и между 40-45 лв. са широколистните. Това са нашите цени, фирмите, които имат обекти също реализират дърва за населението. Към момента се отчита това забавяне и намаление в процента на реализация. Ще видим към края на годината, но във всички случаи дървата ще бъдат по-малко от миналата година“.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Лалка Радкова:
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..