Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Списание "Панорама": 40 години легенда

Списание “Панорама” е създадено през 1980 година като орган на Съюза на преводачите в България. През 1992 година марката е регистрирана заедно със специалния знак в Патентното ведомство на Република България като притежание на СПБ. Годишно „Панорама” издава до шест броя периодика и шест отделни книги.

Списанието на Съюза на преводачите в България представя професионално и стилно най-доброто от световната художествена – класическа и съвременна – литература, от философското наследство и новите философски идеи, като отделя специално място на конкретната оценка на художествения превод, на разработването на проблематика, свързана с историята, теорията и критиката на превода – проблематика, извънредно важна днес, която или напълно отсъства, или инцидентно присъства в днешния литературен печат.

В духа на съвременните тенденции „Панорама” излиза почти изцяло чрез субсидии, осигурени от кандидатстване по различни програми за превод и издаване на преводна литература. Това обаче затруднява стриктната периодичност.

От 2004 година “Панорама” излиза с ново оформление и с нов акцент върху проблематиката на превода. Обособени са две специализирани рубрики: “Изкуството на превода” и “Клуб Пикуик” – рубрика, представяща портрети на изтъкнати български преводачи.

Към „Панорама” са привлечени значими автори, които създават високопрофесионални текстове, посветени на теорията, историята и критиката на превода и на рецептивната естетика, на усвояването на литературните ценности чрез диалога между свое и чуждо. Амбицията на екипа на списанието е да разширява кръга на своите сътрудници, като търси не само подготвени литературоведи и критици, които да възродят прекъснатата традиция за критиката на превода, но също така и млади и талантливи преводачи.

От самото създаване на „Панорама” до сега в списанието се публикуват текстове с висока литературна стойност. „Панорама” си е извоювала заслужено място на списание, което влияе на добрия вкус в сферата на превода на художествената литература.

Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с главния редактор на списанието и издателството на СПБ Невена Панова, посветен и на историята, и на съвремието на "Панорама" – списанието и издателството:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Петрич е първенец по щъркелови гнезда в региона

Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..

публикувано на 21.07.25 в 13:25

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25