Кръгла маса с политиците: „Забрана на фермите за ценни кожи“ организират Гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България, сдруженията КАЖИ и На Ти с Природата. Събитието ще се проведе онлайн, на 27 ноември, във времето от 15 до 17 ч.
„На фона на продължаващите тревожни информации от Европа, че все повече ферми за норки се превръщат в развъдник на Covid-19, е абсолютно наложително да бъдат предприети спешни мерки и в България за забраната на този бизнес, а това може да се случи само със съдействието на политиците“ – коментира за Радио Благоевград Петя Алтимирска от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България, един от организаторите на събитието.
Според думите й, отглеждането на животните, заради ценните им кожи е не само нехуманен бизнес, но и все по-опасен за човешкото здраве. Новините продължават да валят от цяла Европа за нови заразени ферми, в които не просто се установява, че има заразени работници и позитивни норки. Увеличават се и доказателствата от датските и холандски учен, че коронавирусът мутира в норките, след това се връща в хората, които ги отглеждат. Особено притеснителен е фактът, че мутиралият вирус вече е нечувствителен към разработваните в момента ваксини.
„Това е голямото притеснение и ние в момента толерираме съществуването на едни обекти, които могат да са резервоар за тази, най-опасна в момента болест. Вместо, българските институции да предприемат някакви превантивни мерки, това да не се случва, да се намали огромната щета върху хората в България от този вирус, ние сме свидетели на едно пълно мълчание, което продължава месеци наред по тази тема. Явно трябва да измерваме щетите с човешки жертви, за да могат политиците да обърнат внимание на проблема. Ето затова правим тази Кръгла маса“ – уточни още Петя Алтимирска.
Тя обясни, че е изключително трудно в момента да се стигне до действащите политици. Към повечето от тях вече са изпратени покани за участие в онлайн дискусията. Вече има потвърждение от представители на 7 различни партии, които евентуално биха участвали в следващото Народно събрание.
„От политиците зависи да се вземе бързо решение за ликвидирането на този риск. Ние направихме една платформа, чрез която всеки може да изпрати своето становище до компетентните институции. Вече са изпратени над 1600 писма, има реакция, някой от институциите връщат отговор, но препращат въпроса към други институции, те към първите и така се въртим в един омагьосан кръг“ – съобщи още Петя Алтимирска.
Според нея, целта на събитието е то да не се политизира, а да има участие от широка група политици, които биха поели някакви ангажименти.
Всеки, който има желание може да наблюдава на живо или да участва в онлайн кръглата маса, чрез Фейсбук страницата на Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..