Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се отразява необичайно топлото време на овошките?

Природата започна да се събужда от зимен сън, още преди да е настъпила истинската зима. Затова сигнализират слушатели на Радио Благоевград от различни части на Югозапада. Така например, стопани от района на Долна Гращица, кюстендилско, петричко и благоевградско, съобщават за набъбване на пъпките на част от овощните насаждения. Пчелите също започнаха да облитат кошерите, допълват пчеларите.

Какъв знак е това и доколко е рисково за овощните насаждения?

Потърсихме мнението на експертите, в лицето на доц. Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие в Кюстендил.

„Това не трябва да ни притеснява, имало и други години, в които по това време на годината, температурите са били дори и по-високи, от порядъка на 10-15 градуса. Така че, на този етап, не би трябвало да изпитваме някакви опасения и притеснения, специално за овощните култури“ – коментира за Радио Благоевград доц. Сотиров.

Овощните насаждения не са застрашени, засега

Според него, овощните култури засега не са застрашени от преждевременно развитие. Възможно е на определени места, в някой дворове, където растат овощни видове като кайсия, праскова и череша, в близост да някаква постройка, до стена, която акумулира допълнително температура, да предизвика по-ранно набъбване на пъпките, но това, на този етап не е фатално, тъй като в момента, дърветата са все още във фаза „дълбок покой“.

Рисково ли ще бъде евентуално застудяване на времето?

„По-скоро, ако оттук нататък, температурите продължат да бъдат така високи, те наистина ще предизвикат малко по-ранно развитие и вече опасенията ще дойдат в началото на месец март, когато ще трябва да започне цъфтежът“ – уточни още земеделският експерт.

На въпрос, какви са рисковете за напъпилите овошки, ако времето рязко застудее и завали обилен сняг, доц. Сотиров отговори, че ако се случи обещаното от синоптиците застудяване в края на седмицата, то ще вкара овощните насаждения в така наречения „принудителен покой“. Дърветата спокойно ще презимуват януари и февруари, едва през март може да се говори за някакви притеснения, при евентуално по-ранно развитие, цъфтеж и измръзване на овошките.

Времето е подходящо за зимна резитба на овошките

„Който не е извършил досега резитбата на овощните насаждения, сега е времето да го направи, защото времето е изключително благоприятно. Затова, съветвам стопаните да използват всеки един хубав, слънчев ден, да преминат към извършване на резитба, защото при влошаване на времето, това ще бъде затруднено“ – допълни още заместник-директорът на Института по земеделие в Кюстендил.

Доц. Сотиров напомни, че по принцип сега не е време за наторяване, то се извършва през ноември и декември. Ако, все пак не са го извършили тогава, възможно е и сега, въпреки че оптималното за тази дейност време е в края на февруари, началото на март.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05