Той беше и ще остане енигма – режисьор, поет, скулптор, всичко това беше Ставри Карамфилов. Неговият земен път завърши в сряда, 27 януари, когато в следобедните часове се отправи към звездите. Напусна ни на 63-годишна възраст след много кратко боледуване.
Макар и неразбиран през последните години, той е голяма дарба и значимо име в историята на българския театър, а неговите спектакли („Едип“ и „Антигона“, „Нирвана“, „Лазарица – Последният запис“…) вече са записани в златните страници за вечността. С пристигането си през 1982 г. в Благоевград, след завършването на ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Енчо Халачев, Ставри Карамфилов успява да превърне Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в център за високи търсения и модерно изкуство. „Да се предам, да продам себе си – ето кое не можех да си позволя в професията на театралния режисьор. „ – категоричен е и винаги успява да върви изправен, каквото и да му струва.
Създава Експериментален студентски театър /ЕСТ/ към Югозападния университет „Неофит Рилски“, а по-късно и първия в страната френскоезичен театър към Алианс Франсез в града.
Той е първият режисьор, който поставя на българска сцена пиесата на Албер Камю „Калигула“ в Учебния театър на Академията.
От 2000 г. живее и работи в Ню Йорк – преподава като гост-лектор в Ню Йоркския университет. На камерната сцена на NYTW/4th Street Theatre в Манхатан поставя пиесата „Не минавай по моста“ на драматурга Майя Праматарова. Прави изложби и пише поезия.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска със Ставри Карамфиловслед публикуванетопрез 2012 г.на разтърсващия му текст „Едип, моят сценичен и човешки пейзаж – един последен поглед отвътре” в сборника „Съдбата на Едип – българските маршрути”, под редакцията на Клео Протохристова. Излъчен е на същия ден преди девет години в нощния блок „Задно след полунощ“ на програма „Христо Ботев“ и регионалните радиостанции на БНР.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..