Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград започва кандидатстудентската кампания на 19 февруари

„Обогатихме броят на бакалавърските програми и те днес са 80. Една нова програма включва „Устойчив туризъм“ и преименуваме старата програма от „Маркетинг“ на „Бизнес маркетинг и реклама“. Имаме много добри партньори с чужди университети от Виетнам, Казахстан и Киргизстан, които проявяват интерес към специалността „Устойчив туризъм“. Те ще запишат свои студенти по тази специалност. Каня всички български кандидатстуденти също да се поинтересуват от двете ни нови специалности“ – това каза за Радио Благоевград доц. д-р Ицка Дерижан, заместник-ректор „Образователни дейности“ във висшето училище.

И миналата година, и тази, университетът ще поддържа електронни изпити на място. На 19 февруари е първият електронен изпит в университета. Всеки работен петък от тази дата нататък ще бъдат провеждани електронни кандидатстудентски изпити. Това ще продължи до 15 юни. От 15 юни до 7 юли всеки делничен ден кандидатстудентите ще имат възможност да се явяват на електронни изпити. В случай на усложнена пандемична обстановка, ще се премине към онлайн електронни изпити от дистанция. Таксата за явяване на кандидатстудентски изпит е 30 лв. и тя трябва да бъде внесена два дни предварително, за да има време да се обработи през електронната система, да постъпи информация, след което кандидатстудентите могат да се явят на изпит. Изпитите ще започват в 13 ч. с продължителност един час. Кандидатстудентът може да се яви колкото пъти желае на изпит. Няма ограничения, след което може да вземе най-добрата оценка. Резултатът от изпита излиза в момента, в който тестът  приключи.

По отношение на предпочитаните специалности доц. д-р Ицка Дерижан сподели, че се забелязва завишен интерес към специалностите от педагогическите профили – педагогика на обучението по отделни учебни предмети. Тя уточни, че от миналата година МОН субсидира тези специалности и студентите не заплащат семестриални такси. Таксите се поемат от МОН, защото това са приоритетни за България специалности. „Променят се награсите. Сигурна съм, че интерес ще има към всички специалности. Дълбоко вярвам в силата на младите хора, дълбоко вярвам в тяхната мотивация.  Аз много харесвам младото поколение на България, защото това са мислещи хора, критични хора, които бързат интензивно да живеят. Ако искат това да продължи, нека спокойно използват възможностите, които ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград предлага. Готови сме за тях и ги очакваме с нетърпение“ – допълни още доц. д-р Ицка Дерижан.

Доц. д-р Ицка Дерижан в интервю на Елизабет Александрова можете да чуете в звуковия файл – > 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45
Василиса Валеова

Стратегията за образованието в Благоевград е важна, но има слабости при събирането на информация

Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..

публикувано на 08.07.25 в 11:22
Проф. д-р Желязко Арабаджиев

Благоевград може да се превърне в академичен център по онкология

Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата  „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на  Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..

публикувано на 08.07.25 в 10:47
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45