Осем автори от четири балкански страни - България, Северна Македония, Албания и Сърбия. Владо Тренески, Деян Танчовски, Ерлин Аго, Иван Николов, Илия Стояновски, Методий Иванов, Румен Сребранов и Спас Ташев дават своя поглед в спора между България и Северна Македония в „Бяла книга за езиковия спор между България и Северна Македония“.
Общото между тях е, че те са от български произход и доста добре знаят как продължава спорът между съседните страни. За авторите от Северна Македония това не е съвсем безопасно, защото в момента има сериозен натиск в западната ни съседка към хора с българско съзнание. Неслучайно пострадаха и хора, които имат автомобили с българска регистрация.
Книгата ще бъде разпространена в училища в нашата страна, превежда се на английски, на немски, на албански и на македонския диалект, за да може повече хора да узнаят истината. В книгата има и доста снимки на важни документи, които подчертават начина, по който е създадена езиковата норма в съвременната държава Северна Македония. С документи се връщаме назад в историята на българския език.
Основният автор в книгата е доц.д-р Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките. Той е и първият директор на Културно-информационния център на България в Скопие. Бил е и заместник-председател на Агенцията на българите в чужбина. Идеята е да се докаже, че проблемът в Северна Македония не е вътрешен и той има доста сериозно значение за развитието на отношенията между двете страни.
Останалото може да научите от разговора на Иван Лазов с доц.д-р Спас Ташев.
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..