„За всяка грешка има и прошка“, казва една българска поговорка. Ако ни е трудно да признаваме грешките си и да даваме прошка през нормалното си ежедневие, то традиционният календар е предвидил една седмица в годината, в която да помислим и за това.
„Тази седмица започна от вчера и се нарича Неделя Месопустна. Тя е подготвителна към Великия пост, който е 40 дни, и всеки православен християнин трябва да се отнесе с необходимото уважения към нея. Спира се храненето с месо и тази седмица се извършва опрощение. Нашите кръстници, кумове, всички близки, към които мислим, че имаме някакви грехове, трябва да намерим сила в себе си да поискаме прошка. А от другата страна, ако вярата е истинска, те трябва да ни дадат прошка. Не може православен християнин когато му искат прошка, той да не я дава. Защото ще дойде ден, в който всички ще бъдем съдени“ – коментира свещеник Николай Иванов от Черквата „Въведение Богородично“ в Благоевград.
Той припомни, че са четири основните категории престъпления, за които ще ни бъде търсена отговорност от Всевишния. Свещеник Николай сподели още, че има хора, които идват в храма, изповядват се и търсят опрощение за греховете си, след което се причестяват.
В неделя на Сирница, когато е кулминацията на празника, от 17 ч. в благоевградския централен храм се отслужва специален ритуал, който се казва „Опрощение“.
„Събират се всички свещеници, служителите в храма и миряните, които искат и си дават прошка взаимно. Много е вълнуващо и пречистващо“ – сподели служителка в черквата.
По-възрастните жители на Благоевград споделиха, че най-често търсят прошка от близките си.
„Трябва да искаме и да търсим прошка, за да се освободим от някаква тежест. Човек се освобождава, когато дава прошка, трябва да сме винаги готови да поискаме и да дадем прошка“ – категорична е жителка на Благоевград.
„Аз пък ще Ви кажа, че най-голямото богатство е прошката. Човек, макар и да е прав, когато прости е богат“ – коментира друга дама от Благоевград.
Младежи от Благоевград признаха, че са чували за този празник, но не са съвсем запознати с традицията да се иска и да се дава прошка. Те споделиха, че най-често искат прошка от бабите и дядовците си, от родителите и приятелите. Склонни са и да прощават, защото никой не е безгрешен в днешно време.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..