„103 лица са положителни с COVID-19 за последното денонощие, най-много в Благоевград – 34, Банско – 5, Гоце Делчев – 3, Петрич – 3, Разлог – 7, Сандански – 4. Висока е заболеваемостта в област Благоевград, но засега няма да се предприемат допълнителни мерки. За двуседмичен период заболеваемостта е 305 на 100 000, което ни отрежда място в „червената зона“, затова решихме от вчера за период от 2 седмици да се спрат плановите операции и прием на пациенти в болничните заведения на областта“ – съобщи в здравния час на Радио Благоевград д-р Веселка Мончева, директор Дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция. По думите и за периода от 1 до 7 март потвърдените с COVID-19 случаи са 527. В сравнение със седмицата 22-28 март те са били 448. Най-много регистрирани са в Благоевград – 165, Сандански 46, Разлог – 28, Гоце Делчев – 38, Петрич – 31, Банско – 16 случая. В курортното село Баня, община Разлог, са регистрирани 19 случая.
В болничните заведения в Пиринско в момента са хоспитализирани 308 лица, в интензивния сектор са 12 пациенти. Във възрастовата група от 25 до 49 години са най-много инфектираните – 173, във възрастта 50-64 години регистрираните случаи са 166, от 65 до 79 години – инфектираните са 129 лица.
„С първа игла са ваксинирани всички членове на секционни избирателни комисии в областта, след 21 дни ще им бъде поставена втората доза. До вчера имахме ваксини на „Астра Зенека“, но сега не разполагаме с никакви ваксини. Днес се очакват нови количества от същата ваксина от Националния център по заразни и паразитни болести, но ще има ваксина, най-вероятно идната седмица на „Пфайзер “ – уточни д-р Мончева.
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..
Националният съюз на ключарите в България провежда превантивна кампания, чиято цел е да информира хората как да предпазят домовете си от обири по време на ваканционния сезон. "За съжаление крадците стават по-изобретателни. Вече наблюдаваме не толкова взломяване на ключалки, колкото отключване със специални инструменти безшумно и без видими белези...
Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...