Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вече има утвърден модел за дарения на книги за Северна Македония

Всеки, който желае, вече може да дари български книги в Република Северна Македония, благодарение на утвърден модел. Това съобщи за Радио Благоевград Виктор Стоянов, инициатор на Кампанията “Изпрати българска книга в Македония“.

„Вече имаме официално създаден модел от Агенция “Митници“ на Северна Македония, според който, всеки който желае да дари книги, трябва да си подготви двустранно подписан договор за дарение на книгите, като те трябва да бъдат под 1000. Смятам, че това е огромен успех, който постигнахме, тъй като 30 години, различни хора внасяха и внасяхме книги по багажници, по 20, по 30 броя и не беше ясно, защо български книги са спирани на границата. Понеже не познавахме митническото законодателство, митничарите се възползваха, за да ни подвеждат, че по различни причини, книгите не са допуснати. Когато бяха спрени книгите, аз и консулът ни Георги Христов бяхме излъгани затова, че има цензура на книгите в Северна Македония. На следващия ден, Агенция „Митници“ излезе с официална декларация, че цензура няма и че книгите били отказани от българското посолство, което е лъжа. Но, позитивът от цялата ситуация е, че вече имаме утвърден модел за дарение на книги и призовавам всеки, който желае да се включи в тази Кампания“ – коментира Виктор Стоянов.

Виктор Стоянов

Той съобщи още, че благодарение на това споразумение, в началото на април, в Северна Македония вече са внесени 920 броя книги – „Български народни песни“ от братя Миладинови – фототипно издание, над 600 от тях са раздадени. Общо над 900 души, живеещи в западната ни съседка, вече са получили българска книга.

Намаляване цените на роуминга в Северна Македония и инсталиране на сателитна българска телевизия са двете основни цели, които си поставят в близко бъдеще Виктор Стоянов и хората, които подкрепят неговата инициатива. В град Битоля, вече е инсталирана първата българска сателитна телевизия. Предстои внасянето на специализирана българска литература, към която има огромен интерес, особено към историческата.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:

Виктор Стоянов е инициатор и на още една общонационална кампания „Да върнем костите на цар Самуил“.

„Над 10 хиляди са събраните подписи в онлайн петицията, подкрепяща инициативата. Водят се предварителни разговори с някой наши общественици за създаване на Комитет „Цар Самуил“, така сме го нарекли. Неговата дейност ще бъде насочена не само към връщането костите на Цар Самуил в пределите на днешна България, а и популяризиране на неговия живот и дело. Цар Самуил е погребан в рамките на тогавашна България, в своята царска резиденция на остров „Свети Ахил“ и той, като български цар, трябва да почива на българска територия“ – уточни Виктор Стоянов.

Една от бъдещите цели на Комитета „Цар Самуил“ е да се изгради хубав паметник на българския владетел и в град Петрич. Има идея, този Комитет да бъде учреден на 16 април, в Деня на Българската конституция, но все още не е ясно, дали ще се осъществи това намерение. В тази организация ще бъдат поканени да участват видни експерти от различни сфери на културата, историята, археологията и други.

По повод другата идея, в София да гостува, макар и временна изложба, в която да бъдат изложени за два – три месеца костите на Цар Самуил, Виктор Стоянов сподели, че тази инициатива трябва да се реализира на дипломатическо ниво.

„Мога само да каже, че това е първата ни реална цел. Ако успеем да направим такава изложба, това ще бъде страхотен успех и първата, задължителна крачка към връщане костите на Цар Самуил в пределите на днешна България“ – сподели още Виктор Стоянов.

Подробностите можете да чуете в продължението на интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53