Разпространението на COVID-19 у нас доведе до цялостна реорганизация на образованието. Обучението в електронна среда е една от мерките, предприети срещу пандемията от коронавирус. Дистанционното обучение изправи учители, ученици и родители пред редица предизвикателства. Директорът на Трето основно училище „Христо Ботев“ в град Сандански – Румен Сидеров сподели по какъв начин се осъществява онлайн обучението в учебното заведение:
„Онлайн обучението е два вида – синхронно и асинхронно. Ние имаме възможност и организираме синхронно, тоест работи се в платформата „Тиймс“ от всички наши учители и ученици. Нямаме асинхронно обучение чрез други платформи като социалната мрежа „Фейсбук“, не раздаваме материали на хартиен носител. Всички ученици са обхванати. Тази цяла година, продължила пандемия ни постави в такива условия, че трябваше да се приспособим бързо към това положение и мисля, че успяваме на 100%.“
Според Румен Сидеров има известни трудности при дистанционното обучение, но те не се дължат на липсата на подготовка за дистанционна работа сред учителите, а са по-скоро от техническо естество.
„Трудностите са свързани с интернет доставчиците. Понякога имаме ученици и родители, които се обаждат, че връзката е прекъсва често. Отзовават се доставчиците и бързо реагират. Нямаме някакъв голям проблем, а именно да оставим деца без обучение за дълъг период от време.“
Преподавателите срещат известни трудности и при работата си с уязвимите групи, посочи Румен Сидеров. Проблем се оказва мотивацията на тези ученици.
„Децата се свързват, виждаш го, че е в платформата, но не всеки път се отзовава. Това се дължи на факта, че учениците смятат, че е важно да се разбере, че са в платформата, присъстват на заниманията. На практика те са пасивни по отношение на образователния процес, който тече през това време. Те слушат, но когато колегите им задават въпроси, когато се поставят задачи за съжаление често учениците не се отзовават и не изпълняват поставените задачи“.
Директорът на Трето основно училище в Сандански, Румен Сидеров е категоричен, че дистанционната форма се отразява върху дейността на учебното заведение
„Дистанционното обучение е хубаво, но за толкова дълъг период от време има и отрицателни страни. Започва да се губи мотивацията за учене. Този модел може да се използва за кратки прекъсвания – седмица, две. Аз мисля, че много колеги са на същото мнение, защото и при по-добрите ученици настъпва демотивация. Аз всеки ден влизам в часовете на учителите, разговарям с учениците. 90% от учениците, с които разговарям искат да преминат към присъствено обучение. Учениците от 6-ти клас не са учили и два месеца през тази година. Онлайн обучението води след себе си дефицити, които ще трябва да преодоляваме в бъдеще“.
Дистанционната форма на обучение интересува изключително много младите хора, които се обучават по този начин в училище. Мнението на десетокласничката Антоана Филчева:
„COVID пандемията се отразява на образованието, както и на всичко останало в света. В голяма част от училищата нещата се получават. Общите проблеми които се срещат са предимно технически и практиката – дейността по различните предмети намаляват. Когато решаваме задача в училище например, ще я решим много по-бързо ако сме в присъствена форма, отколкото онлайн. Учителите полагат огромни усилия, както и учениците и нещата се случват“.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Мариана Попова.
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..