Началото на 2020 година беше белязано от пандемията от коронавируса. В отговор на това европейските власти предприеха спешни мерки за борба с вируса и дългосрочна подкрепа за икономическото възстановяване.
За ЕП възстановяването след корона кризата е възможност за трансформация на Европа в един по-зелен и устойчив на кризи континент.
Депутатите искат ЕС да намали до нула нетните си емисии на парникови газове до 2050 г. Предложението на Комисията за Европейски зелен пакт получи положителни отзиви през януари, но Парламентът поиска по-големи намаления на емисиите (с 55% спрямо 1990 г. до 2030 г.).
По време на Европейската младежка среща на върха за климата, ученичката от Якоруда – Бирсен Ибрахимова, която стана посланик на страната ни в Европа по въпросите, свързани с климата и климатичните промени, направи едно такова зелено предложение:
„Предложението което направих е свързано с "сap and trade" системата или т.нар. търговия с въглеродни емисии, която въвежда икономически поощрения и наказания на компаниите с цел регулиране на замърсяването на атмосферата. При нея ЕС налага ограничения за допустимите емисии на въглероден диоксид, които могат да отделят в атмосферата от производството си и им дава стимул да инвестират в чисти алтернативи като източник на енергия. Ако една компания възпроизведе по-малко вредни емисии в атмосферата от този тава, то това количество, което е останало, се превръща в едно разрешително, което се търгува“ коментира Бирсен Ибрахимова.
През следващите седем години за развитието на ЕС ще бъдат инвестирани 1.3 трилиона евро. Общо 37% от тези пари ще се изразходват за проекти за опазване на околната среда, 20% за дигитализация, а останалите няма да бъдат похарчени, ако биха нанесли щети върху климата.
Бирсен Ибрахимова прави и предложение за стимулиране на местната продукция и намаляване на вредните емисии в атмосферата:
„Карта по която всеки месец да бъде превеждана сметка, която всеки месец човек определя, че ще му бъде необходима като паричен ресурс да я влага в храна. Целта на това нещо е да се намали количеството на изхвърляната храна, защото огромен процент от храната по света се изхвърля. От 1 до 5 % от средствата в картата биха могли да се ползват за стимулиране на местната продукция. Насърчавайки местното производство, ще се подпомогне малкия и средния бизнес, ще бъдат спестени и вредни емисии, когато се пазарува от по-близко място“, споделя Бирсен Ибрахимова.
Това е и целта на Европейската зелена сделка, да помогне за модернизацията на икономиката на ЕС, която ефективно и конкурентно да използва своите ресурси. До 2050 г., трябва да се постигнат нулеви въглеродни емисии, а икономическият растеж на регионите не трябва да бъде пренебрегнат.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..