Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р С. Петрова: Троловете са истинска напаст – в социалните мрежи и интернет пространството като цяло

В интернет жаргона под  думата „трол“ се разбира човек, който публикува провокативни коментари под дадена тема с цел да смути автора или да разстрои нормалната дискусия в даден форум като насочи темата в определена посока. В този смисъл дейността на подобен човек се нарича „тролене“.  

„Троловете са най-голямата напаст – както в социалните мрежи, така и в Интернет пространството като цяло. Основната им цел е да създават хаос и да тровят атмосферата. Щетите от тяхната дейност могат да варират от психически тормоз до измами в личен план, или съсипване на бизнес и кариера. Полето на действие на троловете е най-разнообразно. Те могат да ни примамят да водим глупави и безсмислени дискусии в социалните мрежи или да публикуват умишлено обидни и противоречиви мнения.  Всички сме срещали фрази „не съм расист, но не харесвам цигани“, или нещо подобно. Т.е. тролингът  е форма на кибер тормоз. Това са хулиганите на социалните мрежи, които тровят всичко – от Фейсбук и Инстаграм до нашите имейли“ –  така коментира темата тролове  гл. ас. д-р Силвия Петрова, преподавател в ЮЗУ „Н. Рилски“-Благоевград в месечното издание на рубриката „Капанът фалшиви новини“.

Гл. ас. д-р С. Петрова

Можем да ги познаем по това, че  те са потребители, най-често с нови профили в социалните мрежи, които комуникират  като използват съобщения, които са извън темата – емоционални съобщения, за да вбесят хора или цели групи и да започнат онлайн война. „Някои тролове се „разхождат“ в Интернет пространството, търсейки „битка“, в която да се включат, докато други щурмуват на глутници  профили или форуми, за да разрушат дискусията и да прокарат собствените си теми. Много често получават и заплащане за това.“

Има „фабрики за тролове“ по цял свят, има и много статии напоследък, жуналистически разследвания или откровения от хора, които са попаднали в такава структура. „За България не бих могла да кажа със сигурност, но като хвърлим един поглед върху пространството в социалните мрежи, виждаме, че е пълно за съжаление с такива профили“.

Троловете се използват за политически цели в цял свят  – използват се фалшиви профили, за да се омаскари съответния противник. „Това сякаш се превръща в новата актуална професия. Троловете буквално могат да съсипят нечия кариера, бизнес, те могат да съсипят и личния ни живот като ни въвлекат в измама за връзка, в илюзията, че имаме връзка с приятел или романтична половинка в интернет и след това буквално да попаднем в капан. Този тип тролинг на фалшивите профили може да го разгледаме като форма на фишинга. Фалшиви профили, които се опитват да ни събудят доверието и в крайна сметка да ни ограбят, изнудват и т.н. „

Основен белег на троловете е да не се представят с истинските си имена. 


По какво можем да ги разпознаем? 

„Ако разгледаме профилите им в социалните мрежи ще видим снимки на залези, котета, цитати, мъдрости, т.е. няма никаква лична информация за този човек. Или ако има снимки, те са с лошо качество. Троловете нямат много приятели в интернет, списъкът е кратък и те се активират по  определени теми, които са актуални в момента – най-често политически. Ще ги различим по това, че ако се опитаме да ги заговорим в лични съобщения – не отговарят.“

Какви трябва да бъдат действията ни срещу троловете?

„Първото основно правило е да не ги „храним“, т.е. да ги игнорираме. Това може да означава да излезем от разговора, да ги блокираме, да ги докладваме. В никакъв случай не трябва да се хващаме на въдицата на троловете.  Това понякога е трудно, защото те използват актуални теми, опитват се да ни разгневят, да ни ядосат, но основното, което трябва да помним е да не им се даваме. Може да пожелаем да „воюваме“ с тях чрез клавиатурата си, те се хранят от нашия гняв, разочарование, или от нашата досада. Това означава, че колкото повече се ядосваме, толкова по-силни стават те. Добре е да се предприеме промяна в настройките за поверителност на личния профил в социалните мрежи и докладване поведението на съмнителен профил в сайт или на платформата, на който е коментирал. Това е най-разумната реакция, а най-предпазливата е да не приемаме покани за приятелство от хора, които не познаваме в реалния живот, или поне не са приятели на наши приятели. Защото това може да ни вкара в капана на фалшивите профили.“


Има известна разлика между троловете, които тровят дискусиите като се опитват да ни ядосват, и фалшивите профили на измамници в социалните мрежи, които се опитват да ни влязат под кожата и по този начин да вземат лични данни от нас.

„Това са профили, на които има снимка на красив мъж или жена,  често нямат лична информация, или е трудно проверима. Например в категория образование са написали: завършил съм университета на живота. Този тип фалшиви профили коментират най-често лични статуси, отколкото обществени теми. Те търсят личен контакт, харесват статусите ни, т.е. статусите на потенциалната жертва и пускат съдържание със сходни интереси, навлизат в личното пространство на човек и се опитват да изградят лична връзка. Възможно е да поискат лични интимни снимки от жертвата си, които след това да използват за изнудване“.

Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с  гл. ас. д-р Силвия Петрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39