В интернет жаргона под думата „трол“ се разбира човек, който публикува провокативни коментари под дадена тема с цел да смути автора или да разстрои нормалната дискусия в даден форум като насочи темата в определена посока. В този смисъл дейността на подобен човек се нарича „тролене“.
„Троловете са най-голямата напаст – както в социалните мрежи, така и в Интернет пространството като цяло. Основната им цел е да създават хаос и да тровят атмосферата. Щетите от тяхната дейност могат да варират от психически тормоз до измами в личен план, или съсипване на бизнес и кариера. Полето на действие на троловете е най-разнообразно. Те могат да ни примамят да водим глупави и безсмислени дискусии в социалните мрежи или да публикуват умишлено обидни и противоречиви мнения. Всички сме срещали фрази „не съм расист, но не харесвам цигани“, или нещо подобно. Т.е. тролингът е форма на кибер тормоз. Това са хулиганите на социалните мрежи, които тровят всичко – от Фейсбук и Инстаграм до нашите имейли“ – така коментира темата тролове гл. ас. д-р Силвия Петрова, преподавател в ЮЗУ „Н. Рилски“-Благоевград в месечното издание на рубриката „Капанът фалшиви новини“.
Можем да ги познаем по това, че те са потребители, най-често с нови профили в социалните мрежи, които комуникират като използват съобщения, които са извън темата – емоционални съобщения, за да вбесят хора или цели групи и да започнат онлайн война. „Някои тролове се „разхождат“ в Интернет пространството, търсейки „битка“, в която да се включат, докато други щурмуват на глутници профили или форуми, за да разрушат дискусията и да прокарат собствените си теми. Много често получават и заплащане за това.“
Има „фабрики за тролове“ по цял свят, има и много статии напоследък, жуналистически разследвания или откровения от хора, които са попаднали в такава структура. „За България не бих могла да кажа със сигурност, но като хвърлим един поглед върху пространството в социалните мрежи, виждаме, че е пълно за съжаление с такива профили“.
Троловете се използват за политически цели в цял свят – използват се фалшиви профили, за да се омаскари съответния противник. „Това сякаш се превръща в новата актуална професия. Троловете буквално могат да съсипят нечия кариера, бизнес, те могат да съсипят и личния ни живот като ни въвлекат в измама за връзка, в илюзията, че имаме връзка с приятел или романтична половинка в интернет и след това буквално да попаднем в капан. Този тип тролинг на фалшивите профили може да го разгледаме като форма на фишинга. Фалшиви профили, които се опитват да ни събудят доверието и в крайна сметка да ни ограбят, изнудват и т.н. „
Основен белег на троловете е да не се представят с истинските си имена.
По какво можем да ги разпознаем?
„Ако разгледаме профилите им в социалните мрежи ще видим снимки на залези, котета, цитати, мъдрости, т.е. няма никаква лична информация за този човек. Или ако има снимки, те са с лошо качество. Троловете нямат много приятели в интернет, списъкът е кратък и те се активират по определени теми, които са актуални в момента – най-често политически. Ще ги различим по това, че ако се опитаме да ги заговорим в лични съобщения – не отговарят.“
Какви трябва да бъдат действията ни срещу троловете?
„Първото основно правило е да не ги „храним“, т.е. да ги игнорираме. Това може да означава да излезем от разговора, да ги блокираме, да ги докладваме. В никакъв случай не трябва да се хващаме на въдицата на троловете. Това понякога е трудно, защото те използват актуални теми, опитват се да ни разгневят, да ни ядосат, но основното, което трябва да помним е да не им се даваме. Може да пожелаем да „воюваме“ с тях чрез клавиатурата си, те се хранят от нашия гняв, разочарование, или от нашата досада. Това означава, че колкото повече се ядосваме, толкова по-силни стават те. Добре е да се предприеме промяна в настройките за поверителност на личния профил в социалните мрежи и докладване поведението на съмнителен профил в сайт или на платформата, на който е коментирал. Това е най-разумната реакция, а най-предпазливата е да не приемаме покани за приятелство от хора, които не познаваме в реалния живот, или поне не са приятели на наши приятели. Защото това може да ни вкара в капана на фалшивите профили.“
Има известна разлика между троловете, които тровят дискусиите като се опитват да ни ядосват, и фалшивите профили на измамници в социалните мрежи, които се опитват да ни влязат под кожата и по този начин да вземат лични данни от нас.
„Това са профили, на които има снимка на красив мъж или жена, често нямат лична информация, или е трудно проверима. Например в категория образование са написали: завършил съм университета на живота. Този тип фалшиви профили коментират най-често лични статуси, отколкото обществени теми. Те търсят личен контакт, харесват статусите ни, т.е. статусите на потенциалната жертва и пускат съдържание със сходни интереси, навлизат в личното пространство на човек и се опитват да изградят лична връзка. Възможно е да поискат лични интимни снимки от жертвата си, които след това да използват за изнудване“.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с гл. ас. д-р Силвия Петрова.Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..
Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов коментира в интервю за Радио Благоевград сигналите за полицейски чадър над канал за контрабандни цигари в Пловдив. По думите му случаят е изключително тревожен и показателен за дълбоките проблеми в системата на вътрешното министерство. Цветанов заяви, че при наличие на подобни сигнали в годините, когато той..
На 13 и 14 април потребители на социалните услуги и млади актьори представят в Благоевград театралната постановка „Момо“ по Михаел Енде – проект, който ще докосне публиката чрез изкуството и социалното приобщаване. Представлението ще се състои от 18:00 ч. в Камерна опера и НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1866“ и има за цел да покаже, че театърът може да бъде..
Какво е когато си доказал на себе си, а и на останалите, че можеш, че си успял и сега искаш само да предаваш опита си. Отговори на тези въпроси дава бившата футболистка от Петрич Лили Костова. С право можем да кажем, че е най-добрата и истинска гордост на България в женския футбол. По повод 100-годишнината на Българския футболен съюз от..
С цветни еликсири и етерични масла Евгения Марценкова ни разкрива как да открием своята „вътрешна красота“. Тя бе една от номинираните за „Жена на годината на Благоевград“ за 2025 година. Евгения Марценкова е холистичен терапевт с 12-годишен опит. Завършва втория випуск на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията..
Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..