Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как беше ограбена Националната хуманитарна гимназия

Как беше ограбена Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – бивша Солунска?  Как Общината актува като своя собственост,  завещан на училището имот в центъра на Благоевград  и после го продаде, и защо световноизвестният с производството на бронирани автомобили  български предприемач Антон Стефов, бивш възпитаник на гимназията, не може да построи хорова зала и да я дари на училището?  За този абсурден случай, който вече е предаден на прокуратурата, ни разказват директорът на Националната хуманитарна гимназия, бивша Солунска – Марин Митов
и кореспондентът на БНР в Благоевград Кети Тренчева:


В 141-годишната история на българската гимназия в Солун, която странства от Струмица, през Щип, Петрич и през 1920 година се установява в Горна Джумая, днес Благоевград, има много достойни и паметни събития и личности. За да запазят българщината и силата на просвещението нейни учители и ученици са давали мило и драго, не малко дори живота си.

Много са и дарителите през годините на нейното опазване като център на духовност и знание.

Отношението към дарителите от най-новата история е срамно, а може да се окаже и престъпно.


Тази история започва с едно завещание, направено в началото на 70-те години на миналия век. Направено е от Славка Проевска, изпълнила и волята на нейния вече покоен съпруг и лекар на гимназията Борис Проевски.

В социалистическия период няма как завещанието да бъде изпълнено, защото училищата са държавна собственост. За дарението ръководството на НХГ разбира 25 години след това. Тогава директор е Севда Марковска, а сегашният Марин Митов е учител.  Времената вече са други и училището предявява своите претенции. Така се разкрива истината, че дареното е присвоено... от Община Благоевград, с обещанието да обезщети гимназията.

В продължение на няколко години директорът на НХГ  прави неуспешни опити да разговаря със следващия кмет Атанас Камбитов. През 2014 година поставя ребром въпроса писмено, а от отговора разбира, че е поставен пред свършен факт:

Като знак на съдбата и нейната благосклонност към Националната хуманитарна гимназия, преди пет години се появява друг дарител – световноизвестният предприемач Антон Стефов, производител на бронирани автомобили, родом от Благоевград и бивш възпитаник на училищетол

Желанието на дарителя, някак си неслучайно, отново се препъва в условности и разтакаване. В двора на гимназията не могло, защото там по европейска програма  е планирано изграждане на спортна зала. С решение на Общинския съвет се предоставя терен в двора на междуучилищния център, бившият икономически техникум. Процедурата е блокирана с аргумента, че трябва да се вземе становище от МОН и от Министерство на културата, заради статута на старата училищна сграда.

През 2019 година наистина гимназията е включена в проект с европейско финансиране, като е направена отоплителна инсталация, сменена  е дограмата и е освежена фасадата на училището. Оказва се, че останалите пари не стигат за спортна зала и никоя фирма не се наема да я направи :

Така се компрометира и този проект, който към момента няма изгледи да бъде завършен.

С решение на педагогическия съвет, директорът на НХГ, бивша Солунска, сезира прокуратурата за всичко, разказано до тук.

Ръководството на гимназията няма да спре тази 20-годишна битка за справедливост, но умората и омерзението е трудно са скрие, дори и такъв деликатен човек, какъвто е директорът Марин Митов.


 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00