Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зрелостници: Романите „Тютюн“ и „Железният светилник“ трябваше да отпаднат от ДЗИ по БЕЛ


7:00ч. тази сутрин. В сградата на двете гимназии в Благоевград – ЕГ„Акад. Людмил Стоянов“  и ПМГ „Акад. Сергей Корольов“  са директорите на учебните заведения – Тина Попова и Николай Каращранов. Темата на разговор – организацията на ДЗИ и съвети към зрелостниците.

Тина Попова: „Това си е традиционната организация. Залите са дезинфекцирани още от вчера вечерта, преди да затворим сградата.  От ЕГ ще се явят 158 зрелостници, толкова са и на втория ДЗИ. Всички са допуснати. Учениците са спокойни. Очакват да преминат през това изпитание за тях, за да стартират успешно в живота. Това са изключително интелигентни деца, говорейки в частност за ЕГ, уверени в знанията си. Да бъдат такива, каквито са били през тези пет години тук, в ЕГ – отговорни, мотивирани и целеустремени.“

Николай Каращранов: „От 158 завършили, се явяват на ДЗИ всички. ПМГ има 16 стаи по двама квестори и по четири коридорни, има и по двама на входа. В стая ще са по 8 зрелостници. По време на електронното обучение всичкият материал, който беше включен, е предаден. Предаден е качествено и дано да е усвоен. Това ще видим като резултат след матурата. Но от това, което видяхме като знания при зрелостниците, защото те бяха присъствено, смятам, че нещата са в добра степен усвоени, стига те да са положили усилия. Никой не може нищо да даде насила. Моят съвет е да бъдат спокойни, защото това, което са получили като обучение, е достатъчно, за да се справят добре. Да няма напрежение, да не разчитат на външни намеси, т.е. на някаква подкрепа, да разчитат на собствените си сили. Това сме ги учили и смятам, че те ще го направят.“

7.30ч. тази сутрин. Всички зрелостници влизат през общо четирите входа на двете гимназии. Коментарите за обучението от дистанция, за подготовката по БЕЛ, за автора, който ще се падне, вълнува най-много завършващите.


Според някои зрелостници присъственото обучение е много по-добро, защото материалът се обяснява по-добре. При дистанционното е по-трудна концентрацията. Повечето ученици не са взимали допълнителни часове или консултации, въпреки възможността. Според тях би било добре да отпаднат романите „Тютюн“ и „Железният светилник“ „защото са най-дълги и едвам ни остана време да ги вземем. Накрая ги взехме с резюмета.“ От предпочитаните автори са Христо Ботев, Пейо Яворов. „А ако сме късметлии може да ни се падне Атанас Далчев. Не знаем наизуст негови стихове, но можем да ги анализираме“ – споделят зрелостници.

Димитър:„Ще дам всичко от себе си да изкарам една прекрасна оценка. Тъй като ще пиша есе, честно казано нямам предпочитания. Тайничко се надявам да се падне или Атанас Далчев, или Пейо Яворов, мои любими поети, но не мисля, че нещо би ме спряло да напиша едно свястно есе. Вярвах в подготовката в ПМГ и целия екип от учители и мисля, че знанията ми, които са придобити тук по време на обучението ми в 11-ти и 12-ти клас, ще бъдат напълно достатъчни.“

Александър: „Пожелах си късмет и да ми върви, да не съм притеснен, да мога да се справя добре, да се концентрирам. Мисля, че мога да се справя. Имахме добър учител. Не мисля, че дистанционното обучение ни се е отразило. Не е проблем за мен. Мисля, че и за другите ученици. Аз ще пиша интерпретативно съчинение, ако е стихотворение. Ако е разказ – есе. Ще уча хуманна медицина в Стара Загора. Вече съм изкарал предварителните изпити. За второ ДЗИ съм избрал английски език“

Цанко: „Забравих си личната карта, но сега ще ми я донесат. Чувствам се подготвен. Подготвил съм се за всичко. Нямам притеснения. Приет съм вече в чужбина, в Холандия. Моята програма е много специфична – създаване на игри.“


Вторият ДЗИ е на 21 май от 8:00 ч.

Успех на всички зрелостници!

Чуйте в звуковия файл репортажа на Елизабет Александрова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Доц. д-р Радин Цонев: Вирусните хепатити са „тихите убийци“ в обществото

Д-р Радин Цонев завършва медицина през 1988 г, 2 години отбива военна служба като авиолекар. Има 2 специалности-Вътрешни болести и Гастроентерология. 5 години стаж в МБАЛ-гр. Лом-Вътрешно отделение. 13 години стаж в Пета Градска болница, Клиника по Гастроентерелогия под ръководството на проф. Григор Мечков. От 2007г е член на екипа на МБАЛ-Токуда,..

публикувано на 08.10.24 в 13:46

Интересни събития по повод Духовния празник на Брезник

С богата програма тази година ще бъде отбелязан Духовният празник на град Брезник, който се отбелязва на 14 октомври-Петковден. Денят е обявен за такъв с решение на Общинския съвет през 2009 г. По този повод се организират редица съпътстващи събития, които започват от 8 октомври. „От незапомнени времена, Света Петка е закрилница на нашия..

публикувано на 07.10.24 в 14:42

Да опознаем съставните метеорологични събития, за да се научим да управляваме ефективно риска от бедствия

През последните десетилетия честотата на едновременните засушавания и горещи вълни се е увеличила с над 25% в големи части от Европа, САЩ и Индия. Опасностите, свързани с времето и климата, стават все по-комплексни, нарастват и зачестяват. Учените вече изследват  взаимовръзката между отделните съставни събития, тяхното познаване е ключово за..

публикувано на 07.10.24 в 09:37

Съвременният зоопарк е спасителен център за животните, природата и климата

Съвременният зоопаркът не е просто менажерия. На него все повече  се гледа като на важно място за съхранение на видовото разнообразие на животните. Зоопаркът е и информационен център за екологичните проблеми, засягащи животните, той е територия за науката. „ Вече целта не е само зоопарковете да привличат посетители, а да работят с научни..

публикувано на 07.10.24 в 09:31

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24