Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа"

Ще оскъпи ли еврото „потребителската кошница“ на българина

От 2024 г. в живота на българите официално влиза еврото като основна валутна единица, без преходен период. Това става ясно от проекта на Националния план за въвеждане на общата европейска валута у нас.

Много хора обаче се притесняват от тази новост, защото очакват доходите им да намалеят, а цените да се увеличат. Според някой икономисти, еврото не трябва да се въвежда у нас, защото сегашната ни система е много по-добра. Според други експерти обаче, може да има лека и краткосрочна промяна в цените на стоките и услугите, но това не трябва да плаши потребителите. Такова е мнението та Владимир Иванов, председател на ДКСБТ.


„В краткосрочен план, най-вероятно ще се получи такъв ефект. Такъв ефект наблюдавахме в Полша и Чехия, но той траеше между 2 и 5 месеца, същото се случи и в Източна Германия навремето. Резултатът обаче, в средносрочен и дългосрочен аспект, е съвсем различен. Най-малкото ще получим едно предислоциране на пазара с оглед на механизмите, които действат на европейския пазар, тоест изравняване на ценовите равнища. Имайки предвид вдигането на цените, то се вдигат и цените на труда и всичко минава в евро. Може би, в първите няколко месеца, при закръгляването, ще има някакви затруднения, но в крайна сметка и това, което се получи в Полша, Чехия Унгария, ако щете, е повишаване на благосъстоянието“ – коментира Владимир Иванов.

По отношение на периода, в който ще има цени и в лева и в евро, експертът подчерта, че е имало и други подобни периоди.

„Сигурно ще има и опити за спекула, но общият пазар и тази конкурентна среда  , която я има в момента, се надявам да се запази. Всеки един търговец може да иска да вземе много, въпросът е, дали има кой да му го даде“ – допълни Владимир Иванов.


Основното притеснение у част от жителите на Благоевград е неизвестността от това, как ще се отрази смяната на валутата на доходите и цените.

„Не, не го приемам. Не знам, с тези пенсии какво ще стане. Като пазаруваме, няма да стигнат. Ето, сега се намирам в магазина и пазарувам най-необходимото“ – сподели възрастна жителка на Благоевград.

 „Свикнали сме си с левчето и искаме с него да си останем“ – коментира потребителка.

„По-добре ще е, тъй като, така България ще е по-приобщена към Европейския съюз, но в крайна сметка, за средностатистическия българин, няма да бъде много добре. Ще има положително влияние за една развиваща се България, а това зависи от много фактори. Валутата няма да те направи европеец, трябва и мисленето на хората да се промени“ – категорични са младите хора.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46