От 3 юли в Европейския съюз влезе в сила директива за опаковките, която прекратява използването на пластмасови продукти за еднократна употреба в общността. Това са еднократните прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки, пластмасовите дръжки за клечки за уши, както и пръчки за балони.
Целта на европейската директива е да се намали замърсяването с пластмаса.
В България, за да влезе в сила забраната, първо трябва да се приеме съответната наредба. Очаква се това да стане до началото на месец септември, поясниха от Министерството на околната среда и водите.
Според Елеонора Йосифова от екологичното сдружение „За Земята“ има голяма вероятност тази забрана да не влезе в сила в България дори и през септември. „Министерството на околната среда и водите все още не е излязло финално с нормативната наредба, а и като цяло е препоръчително първо да приключат всичките количества, които вече са заредени, и след това да се премине постепенно към прекратяване на употребата им, така че няма как да изчезне веднага тази еднократна пластмаса. Много ни се искаше България да е по-амбициозна и постепенно и да не чакаме последния момент, а да преминем към търсене на алтернативи за това как да прекратим ползването на тези еднократни пластмасови продукти“, каза Елеонора Йосифова.
Тя информира, че сдружението „За Земята“ редовно организира акции за почистване в различни точки на страната. „През 2018 година организирахме последната подобна акция в Национален парк „Пирин“. Всяка година по 4-5 тона боклуци се събират от стотина човека, които редовно се събират по нашите чистения. Основна част от боклуците са бъркалки, чашки, опаковки от различни храни и бутилки. Това е показател какво хората използват в ежедневието си и кои са отпадъците, за които трябва да мислим как да се справим“.
Собствена забрана за използване на пластмасови продукти въведе още през 2018 година Ски център – Банско. По този начин Ски центърът стана първото място в Европа, казало „не“ на пластмасата, Според директора Иван Обрейков това се е приело добре от посетителите. „Някои хора си носеха пластмасови бутилки. Беше много неприятно да ги намираме по пистите, но постепенно хората свикнаха. Излиза по-скъпо, по-трудно е снабдяването /със стъклени бутилки/, тъй като нямаме големи помещения, където можем да складираме и те да са отопляеми, а и стъкленият амбалаж трябва да се плаща предварително. Ние дори имаме много хубаво лого – „Еco friendly resort“, така че отдавна сме влезли в тези норми, приветстваме и новите решения. Вече за нас е минало това нещо и просто се учудваме колко леко стана, с известни трудности, но пък ефектът е много голям и много хора приветстваха това наше решение“, сподели директорът на Ски зона – Банско Иван Обрейков.
Според мнозина собственици на магазини и заведения от района на Банско и Разлог забраната за използване на пластмасови продукти за еднократна употреба ще оскъпи предлаганите услуги и цената на стоките, което може да доведе до отлив на клиенти. Това според тях е притеснително, особено на фона на другите проблеми в бранша, които произтичат от пандемията от коронавирус.
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..